DDbtn
PicPath
Tragopogon buphthalmoides

Yemlik

(Tekesakalı, İskorçina)

Tragopogon buphthalmoides [ Dikmen Köyü / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2017 © Serdar Ölez ]
Dikmen Köyü / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2017 © Serdar Ölez

50 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde gençlikte [022#keçe tüylü#], sonraları [022#tüysüz#]dür. Yapraklar [007#şeritsi-mızraksı#] veya [007#dikdörtgenimsi#], hemen hemen [003#ucu aniden sivrilen#] şekildedir. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu [001#tepecik#], sap kurulun hemen altında hafifçe kalınlaşmış; [001#involukrum#] (çiçeğin sapa bağlandığı boyundaki yaprak grubu) tabanda [022#keçe tüylü#]; [001#involukrumu#] oluşturan pulsu yapraklar sıklıkla 8 adet, mızraksı, çiçek tablası kadar veya daha uzun, çiçek dönemi 1.5 - 2 cm, meyve dönemi 2.75 - 3.5 cm [001#taç yapraklar#] sarı renktedir. Meyve sert kabuklu, 17-25 (-35 ) mm`dir. 980-2500 m yükseklikler arasında; moloz yığınları , işlenmiş tarlalarda doğal gelişim gösterir. Türkiye`de iki alt türü bulunmaktadır. {var. buphthalmoides: sap yaprakları [007#şeritsi-mızraksı#], en geniş yeri 0.5-1 cm} {var. latifoliusat: sap yaprakları genişçe [007#dikdörtgenimsi#], en geniş yeri 1.5-3.5 cm}Dikmen Köyü / Beypazarı / Ankara - Mayıs 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Tragopogon

Taksonomi

Genel görünüm

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Tragopogon buphthalmoides (DC.) Boiss.
T. buphthalmoides var. buphthalmoides
T. buphthalmoides var. humilis Boiss.
T. buphthalmoides var. stenophyllus Boiss.

İngilizce
-

Diğer adlandırmalar

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:664

Perennial, 5-50 cm, sparsely floccose at first, becoming ± glabrous with age. Stems branched or unbranched. Leaves Iinear-Ianceolate to broadly oblong, scarcely acuminate. Peduncles very slightly thickened below fruiting capitula. Involucre floccose at base. Phyllaries c. 8, lanceolate, shorter to slightly longer than flowers, 1,5-2 cm in flowering capitulum, 2,75-3,5 cm in fruiting capitulum. Flowers yellow. Achenes 17-25(-35) mm,with 5 longitudinal rows ofscales ± fused into shallow wings, beak shorter than achene, clavate at apex. Pappus 15-20 mm, greyish-brown, annulus hairy. Fl. 5-8. Scree, cultivated fields, 980-2500 m.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Tragopogon buphthalmoides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Tragopogon porrifolius
TekesakalıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı