DDbtn
PicPathCynoglossum creticum

Köpekdili

(Pisiktetiği, Mavi Köpekdili)

Köpekdili - Cynoglossum creticum [ Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez ]
Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez

20-80 cm boylanabilen, iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde [022#ülgerli#] veya [022#kaba tüylü#], ± güçlü, dik ve basittir. Yapraklar grimsi, [022#havlı#] veya [022#kaba tüylü#]; dip yapraklar [007#eliptik-mızraksı#], 9-12 x 1.5-3.5 cm, yaprak sapı 1.5 cm, [003#küt uçlu#]; gövde alt yaprakları dip yapraklarına benzer, sapsız; gövde üst yaprakları daha küçük, uç kısım [003#sivrimsi#], taban sapı kavrar durumdadır. Çiçeklenme Mart-Temmuz aylarında; [002#talkım#] [026#brakte#]siz; çanak [022#ülgerli#], çiçek zamanı 6-8 mm, meyve zamanı 12 mm; [006#taç#] önce pembe veya beyazımsı, sonraları soluk mavi, derin mavi [039#ağsı#] damarlı, 8-9 mm, kısaca çan-huni şeklinde, dilimler karemsidir. Meyve sert kabuklu, küçük, ~ 6 mm, kenar izsiz, yumurta biçimli veya basık küremsi, yoğun ve düzenli dikenli; dikenlerin sırt kısmı küçük yumruludur. Deniz seviyesinden 1000 m`ye kadar yüksekliklerde; friganalar, kireçtaşı ve marnlı yamaçlar, kumluk alanlar, gölgeli toprak yığınları, yol kenarları ve döküntü alanlarda yetişirler.Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Cynoglossum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Cynoglossum creticum Mill.

İngilizce
Blue Hound'S Tongue

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:308

Biennial, 20-80 cm. Stem villous to tomentose, ± stout, erect, simple. Leaves greyish, pubescent to tomentose, basal with lamina elliptic to narrowly lanceolate, 9-12 x 1·5-3·5 cm, petiole to 1·5 cm, apex obtuse; lower cauline similar to basal, sessile, upper much smaller, apex subacute, base amplexicaul. Cymes ebracteate. Calyx villous, 6-8 mm in flower, to 12mm in fruit. Corolla pink or whitish, becoming pale blue with deep blue reticulate venation, 8-9 mm, shortly campanulate to infundibular, scales subquadrate. Nutlets c. 6 mm, immarginate, ovoid to depressed-globose, densely and evenly glochidiate, with tubercles between glochids on dorsal surface. Fl. 3-7. Phrygana, limestone and marly slopes, sandy cliffs, shady banks, roadsides, waste places, s.l.-1000 m. S. Europe, Caucasia, Cyprus, Latakia, N. Iraq, N.W. and C. Iran to C. Asia.Related to. C. officinale. Easily recognized by its pale, variegated corolla.

Yararlanılan ana kaynak

Cynoglossum cins adı Yunancada `dil` anlamına gelen kynoglōsson kelimesinden türetilmiştir.

Creticum Girit adasına özgü anlamında kullanılmıştır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cynoglossum creticum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cynoglossum montanum
Köpekdili OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı