DDbtn
PicPathFilipendula vulgaris

Çayırmelikesi

(Erkek Sakalı, Kandil Çiçeği)

Çayırmelikesi - Filipendula vulgaris [ Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez ]
Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez

40-80cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde basit, dik, [022#tüysüz#]; kök yumurta biçimli yumruludur. Dip yapraklar çift tüsyü birleşik; yaprakçıklar 8-25 çift, 0.5-2 cm, [022#tüysüz#], kenarları kirpikli, [007#sığ tüysü bölmeli#] ve belli belirsiz dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçek kurulu 4-10 cm, genişliği uzunluğundan fazla; [006#çanak yapraklar#] 1-15 mm, çiçeklenme ardından geriye bükülmüş; [006#taç yapraklar#] 6 Nadiren 5 adet, 4-9 mm, alt kısımları eflatunumsu ve [043#kabzalı#]dır. Sert kabuklu meyveler 3-4 mm, dik ve [022#havlı#]dır. Deniz seviyesi ile 1950 m yüksekliklerde; kuru otlaklarda gelişim gösterirler.Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Filipendula

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Filipendula vulgaris Moench
Filipendula hexapetala Gilib. ex Maxim.

İngilizce
Dropwort

Diğer adlandırmalar

Vulgaris {Latince}: genel, alelade, sıradan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Filipendula vulgaris hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Berberis vulgaris
Berberis

Dracunculus vulgaris
Yılanbıçağı

Lysimachia vulgaris
Kargaotu

Primula vulgaris
Çuha Çiçeği

Prunella vulgaris
Gelinciklemeotu

Silene vulgaris
Ecibücü

Syringa vulgaris
LeylakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı