DDbtn
PicPath



Impatiens noli-tangere

Kına Çiçeği

(Dokunmabana Çiçeği, Ğaliş Üina)

Kına Çiçeği - Impatiens noli-tangere [ Haçapit / Pazar / Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez ]
Haçapit / Pazar / Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez

60 cm kadar boylanabilen, dik gövdeli, tek yıllık, otsu bir bitkidir. Gövde ve yapraklar [022#tüysüz#]dür. Yapraklar almaşık dizili, hemen hemen [007#eliptik#], saplı, kaba testere dişli, dişler genellikle oldukça keskin olmayan ve [003#dikensi uçlu#]dur. Çiçeklenme Temmuz-Eylül ayları arasında; çiçek kurulu [002#talkım (cymes)#], yaprak koltuklarında, birkaç çiçekli; çiçekler gonca halinde döllenebilen; alt [006#çanak yapraklar#] konik mahmuza doğru uzayan, genellikle kıvrımlı, sarı, sıklıkla kahverengimsi benekli, ~ 2.5 mm; [006#taç#] yanal lobları [043#kabzalı#] ve iki çıkıntılı. Meyve elastik ve etli bir kapsül şeklinde; kuruduğunda yada bir şey dokunduğunda şiddetli bir patlama ile tohumlarını uzaklara fırlatır. 900-1700 m yüksekliklerde, nemli ve sulak yerlerde yetişir.



Haçapit / Pazar / Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez






    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Balsaminaceae
              └—Impatiens

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Impatiens noli-tangere L.
Impatiens occidentalis Rydb.
Balsamina lutea Delarbre
Impatiens komarovii Pobed.
Balsamina lutea Delarbre

İngilizce
Western Touch-Me-Not

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Impatiens noli-tangere hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları






Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı