DDbtn
PicPathViburnum lantana

Tüylü Kartopu

(Dağ elması, Germeşe)

Tüylü Kartopu - Viburnum lantana [ Beynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş ]
Beynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş

2-6 m boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı veya küçük ağaççık formlu odunsu bir türdür. Genç sürgünler ve tomurcuklar grimsi renktedir ve [022#yıldızsı#] tüylüdür. Yapraklar [007#yumurtamsı veya eliptik#], 4-10 x 3-7 cm boyutlarda, taban [007#yuvarlatılmış veya yüreksi#], kenarlar ince dişli, üst yüzey koyu yeşil ve yoğun [022#havlı#], alt yüzey yeşil renkte, grimsi [022#yıldızsı#] tüylü; damarlar 8-12 çift, dişlerin sivri uçlarında sonlanan; sap kısa, [022#kaba tüylü#]dür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran arasında; çiçek durumu birleşik [002#şemsiyemsi#], 7 ana kollu, çok çiçekli; çiçekler neredeyse sapsız; [026#brakte#] en çok 1 cm, dış kısmı [022#kaba tüylü#]; [006#çanak#] loblar üçgenimsi; [006#taç#] silindirik tüp-çan şeklinde birleşik, uç kısmı birbirinden ayrılmış beş loplu, sarımsı-beyaz; [006#ercik#] [022#tüysüz#], [006#taç#]tan dışarı taşkın; [006#başcık#] sarı; [006#ovaryum#] [022#tüysüz#]dür. Meyvelenme Ağustos-Eylül arasında; meyve uzun yumurta gibi, 8 mm boyunda, önce kırmızı sonra parlak siyahtır. 1000-2000m yüksekliklerde, humusca zengin, drenajı iyi, kalkerli topraklarda, kayalık, taşlı, çakıllı, kurak yamaçlarda yetişir.Beynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Viburnum

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Tomurcuk

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Viburnum lantana L.
Viburnum lantana L. var. sphaerocarpum A. Gray ex Fernald

İngilizce
Wayfaringtree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Viburnum Latincede doğrudan Viburnum lantana türüne verilen adlandırmadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Viburnum lantana hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Viburnum opulus
Girabolu

Viburnum rhytidophyllum
Buruşuk Yapraklı Kartopu

Viburnum tinus
Filburnu

Lantana camara
Ağaç MinesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı