DDbtn
PicPath
";Tüylü Kartopu

Viburnum lantana

(Dağ elması, Germeşe)

Viburnum lantana [ Beynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş ]
Beynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş
2-6 m boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı veya küçük ağaççık formlu odunsu bir türdür. Genç sürgünler ve tomurcuklar grimsi renktedir ve tüylüdür. Yapraklar , 4-10 x 3-7 cm boyutlarda, taban , kenarlar ince dişli, üst yüzey koyu yeşil ve yoğun , alt yüzey yeşil renkte, grimsi tüylü; damarlar 8-12 çift, dişlerin sivri uçlarında sonlanan; sap kısa, dür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran arasında; çiçek durumu birleşik , 7 ana kollu, çok çiçekli; çiçekler neredeyse sapsız; en çok 1 cm, dış kısmı ; loblar üçgenimsi; silindirik tüp-çan şeklinde birleşik, uç kısmı birbirinden ayrılmış beş loplu, sarımsı-beyaz; , tan dışarı taşkın; sarı; dür. Meyvelenme Ağustos-Eylül arasında; meyve uzun yumurta gibi, 8 mm boyunda, önce kırmızı sonra parlak siyahtır.
Yeni gözlem bildirBeynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş


GörsellerGözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Beynam / Ankara
  Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş
 • Çubuk / Ankara
  Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş
 • Maçahel / Artvin
  Temmuz 2019 © Mustafa Gökmen
 • Memlik / Ankara
  Mayıs 2017 © Ahmet Demirtaş

Ekoloji/Habitat

1000-2000m yüksekliklerde, humusca zengin, drenajı iyi, kalkerli topraklarda, kayalık, taşlı, çakıllı, kurak yamaçlarda yetişir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Dipsacales
Caprifoliaceae
Viburnum
Lantana

Etimoloji

Viburnum Latincede doğrudan Viburnum lantana türüne verilen adlandırmadır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Viburnum lantana L.
Sinonimler (Tam liste)

- Viburnum lantana
- Viburnum lantana var. sphaerocarpum
İngilizce

Wayfaringtree

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı