DDbtn
PicPathSophora japonica

Japon Soforası


Japon Soforası - Sophora japonica [ Kurtuluş Parkı / Ankara - Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş ]
Kurtuluş Parkı / Ankara - Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş

25 m boylanabilen, yuvarlak tepeli, Türkiye için [041#egzotik#] bir ağaçtır. Kabuk gri-kahverengi, boylamasına çizgili; yeni dallar yeşil ve [022#tüysüz#]dür. Yapraklar tek tüysü birleşik, 15-25 cm; [005#stipül#] [007#yumurtamsı-şeritsi#], erken dökülen; yaprak sapı tabanda şişik; yaprakçıklarda [005#kulakçık#] biz şeklinde; yaprakçıklar [007#yumurtamsı-mızraksı veya dikdörtgenimsi#], 9-15 adet, 2.5-6 × 1.5-3 cm, kağıtsı, başlangıçta seyrek veya yoğun [022#havlı#], sonraları genellikle [022#çıplak#], taban genişçe [020#kamamsı-yuvarlağımsı#], [003#sivri veya dikensi uçlu#]dur. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aaylarında; çiçek durumu [002#birleşik salkım ve terminal#], 30 cm´ye kadar; [026#brakteol#] biz şeklinde; [015#çanak#] kısaca çan şeklinde, 3.5-4.5 mm,5 dişli, dişler [003#küt uçlu#] ve [022#havlı#]; [015#taç#] beyaz veya krem-sarı, nadiren eflatun-kırmızı; [015#bayrakçık#] genişçe yumurtamsı, dip kısım kısa, taban [007#kalpsi#], uç kısım çökük; [015#kanatlar#] [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], yaklaşık 10 × 4 mm; [015#alt dudak#] kanatlara benzer ancak daha geniş; [015#ercik#] 10 adet; [015#ovaryum#] [022#tüysüz#]dür. Meyvelenme Ağustos-Ekim arasında; meyve bezelyemsi, yeşil, boğum boğum, 2.5-5 × 1 cm, olgunlaşınca açılmayan, etli; tohumlar 1-6 adet, sarı-yeşil, kuruduğunda siyah-kahverengi ve yumurta biçimlidir.Kurtuluş Parkı / Ankara - Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Sophora

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum

Yaprakçık

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Metinde geçen terimler (9)


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Sophora jaubertii
Çelepen

Chaenomeles japonica
Japon Ayvası

Cryptomeria japonica
Japon çamı

Kerria japonica
Kerya gülüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı