DDbtn
PicPath
";Japon Soforası

Sophora japonica


Sophora japonica [ Kurtuluş Parkı / Ankara - Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş ]
Kurtuluş Parkı / Ankara - Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş
25 m boylanabilen, yuvarlak tepeli, Türkiye için bir ağaçtır. Kabuk gri-kahverengi, boylamasına çizgili; yeni dallar yeşil ve dür. Yapraklar tek tüysü birleşik, 15-25 cm; , erken dökülen; yaprak sapı tabanda şişik; yaprakçıklarda biz şeklinde; yaprakçıklar , 9-15 adet, 2.5-6 × 1.5-3 cm, kağıtsı, başlangıçta seyrek veya yoğun , sonraları genellikle , taban genişçe , dur. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aaylarında; çiçek durumu , 30 cm´ye kadar; biz şeklinde; kısaca çan şeklinde, 3.5-4.5 mm,5 dişli, dişler ve ; beyaz veya krem-sarı, nadiren eflatun-kırmızı; genişçe yumurtamsı, dip kısım kısa, taban , uç kısım çökük; , yaklaşık 10 × 4 mm; kanatlara benzer ancak daha geniş; 10 adet; dür. Meyvelenme Ağustos-Ekim arasında; meyve bezelyemsi, yeşil, boğum boğum, 2.5-5 × 1 cm, olgunlaşınca açılmayan, etli; tohumlar 1-6 adet, sarı-yeşil, kuruduğunda siyah-kahverengi ve yumurta biçimlidir.
Yeni gözlem bildirKurtuluş Parkı / Ankara - Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

.
 • 50.Yıl Parkı
  Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş
 • A.Ü. Fen Fakültesi / Ankara
  Mayıs 2019 © Serdar Ölez
 • Fethiye / Muğla
  Eylül 2010 © Ahmet Demirtaş
 • Kurtuluş Parkı / Ankara
  Temmuz 2013 © Ahmet Demirtaş

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Fabales
Fabaceae
Sophora
Japonica

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı