DDbtn
PicPathAstragalus densifolius subsp. ayashensis

Ayaş Gümüşü


Ayaş Gümüşü - Astragalus densifolius subsp. ayashensis [ Ayaş / Ankara - Ekim 2017 © Serdar Ölez ]
Ayaş / Ankara - Ekim 2017 © Serdar Ölez

Çok yıllık, odunsu, Ayaş yöresine endemik bir türdür. Yapraklar 6-14 cm; yaprakçıklar 1-6 mm boyutlarda, genişçe dikdörtgenimsi veya daire şeklinde, [003#uç kısımları derin çentikli#], yünsü tüylü, her yaprakta 30-40 çift; yaprak sapının dibinde çift olarak bulunan minik yapraklar ([005#kulakçık#]) 8-14 mm, mızraksıdır ve ucu aniden sivrilir. Çiçeklenme dönemi Haziran-Temmuz aylarında; çiçek kümesi sapı 4-15 cm uzunlukta; çiçek durumu yoğun, yumurta/küremsi biçimli, 50-100 çiçekli başak formunda; [026#brakte#] ~8 mm, şeritsi-mızraksı; çanak 8-12 mm, borumsu, seyrek olarak yumuşak tüylü; dişler 3-4 mm, şeritsi; taç yapraklar beyaz, açık mor veya eflatun renkte, üst dudak 12-14 mm`dir. Meyve baklamsı, ~12 mm boyda, yumurta biçimli, ağız kısmı ~2 mm ve kıvrımlıdır. 1200-1350 m yüksekliklerde, karışık ağaçlıklar, bozkırlar ve kireçtaşı yamaçlarda görülürler.Ayaş / Ankara - Ekim 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Astragalus

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Diğer/Detay

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1970, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:3 Page:72

Scapose perennial with branched woody caudex. Leaves 6-14 cm; leaflets 1-6 mm, broadlY oblong to orbicular, deeply notched at the apex, simple-Ianate, 30-40-paired; stipules 8-14 mm, lanceolate-acuminate. Peduncles 4-15 cm. Inflorescence a dense, ovoid to globose, 1O-30-flowered spike. Bracts c. 8 mm, linear-Ianceolate. Calyx 8-12 mm, tubular, sparsely pilose; teeth 3-4 mm, linear. Corolla white to mauve or purple; standard 12-14 mm. Legume c. 12 mm, ovoid; beak c. 2 mm, curved. Fl. 5-6. Mixed woodland, steppe, limestone slopes, 1200-2400 m. Davis, 2000, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:11 Page:79 subsp. ayashensis Aytac & Ekim in Thaiszia I: 25, f. 4 (1991). Differing from subsp. densifolius by its 50-100 flowered inflorescence and erect fruit beak. Fl. & Fr: 6-7. Steppe, nearfields, 1200-1350.

Yararlanılan ana kaynak

Astragalus cins adı Yunancada `topuk kemiği` anlamına gelen astragalos kelimesinden türetilmiştir; tohumlarının şekline işaret ettiği sanılmaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Astragalus densifolius subsp. ayashensis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Astragalus angustifolius
Keçi Geveni

Astragalus anthylloides
Şişik Geven

Astragalus beypazaricus
Beypazarı Geveni

Astragalus glycyphyllos
Dev geven

Astragalus kurdicus
Ahır Geveni

Astragalus mesogitanus
Aydın Geveni

Astragalus vulnerariae
CivcivotuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı