DDbtn
PicPathFrangula alnus subsp. alnus

Barut Ağacı


Barut Ağacı - Frangula alnus subsp. alnus [ Acarlar Longozu / Karasu / Sakarya - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Acarlar Longozu / Karasu / Sakarya - Ekim 2018 © Serdar Ölez

2-5 m boylanabilen, yaprak döken, çalı veya ağaççık formunda odunsu bir türdür. Gövde sıklıkla çoklu; kabuk gri-kahverengi; genç sürgünler yeşil, basık ince yumuşak kısa tüylü; tomurcuk [022#tüysüz#] küçük yapraklı, yoğun kahverengi [022#tüylü#]dür. Yapraklar 3.5-8.5 cm boyutlarda; ters [007#yumurtamsı-eliptik#] veya uzun [007#dikdörtgenimsi#]; [002#sivri#], nadiren [022#küt uçlu#]; alt yüzde damar boyu görülen basık ince tüyler dışında her iki yüz de tüysüz; yanal damarlar 7-11 çift; yaprak sapı 1-2 cm, ince yumuşak kısa tüylüdür. Çiçeklenme Haziran-Temmuz ayları arasında; çiçekler erdişi, 4 mm çapta; [006#taç yapraklar#] 5 parça, beyaz-yeşilimsi renktedir. Meyve 6-10 mm çapta, olgunken siyah renktedir. 10-1700 m yükseklikler arasında; ormanlar, çalılıklar ve dere kenarlarında gelişim gösterirler.Acarlar Longozu / Karasu / Sakarya - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rhamnales
            └—Rhamnaceae
              └—Frangula

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Frangula alnus Mill.
Frangula atlantica Grubov
Frangula nigra Samp.
Frangula vulgaris Hill
Rhamnus frangula L.
Rhamnus sanguino Ortega

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Bu kaynaklar Frangula alnus subsp. alnus hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Alnus glutinosa subsp. glutinosa
KızılağaçManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı