DDbtn
PicPathCirsium arvense

Köygöçüren


Köygöçüren - Cirsium arvense [ Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan ]
Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan

20-100 cm boylanabilen, çok yıllık, derin köklü, rizomlu bir bitkidir. Gövdeler genellikle dallanmış, [022#tüysüz#] veya örümcek ağsı [022#keçe tüylü#]dür. Orta sap yaprakları [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#], tam kenarlı veya derin loblu, kenarları 1-5 mm zayıf dikenli; üst yüzey, [022#tüysüz#] veya örümcek ağsı seyrek [022#keçe tüylü#]; alt yüzey [022#tüysüz#] veya [022#kaba tüylü#]dür. Çiçeklenme dönemi Haziran-Eylül ayları arasında; bitkiler sıklıkla [042#iki evcikli#]; involukral yaprak yok; [001#involukrum#] dar yumurta biçiminde veya yarım küresel, her bir dalda 1-11 adet, dik, 10-25 mm; [001#filariler#] 6-9 sıralı, seyrek örümcek ağsı ve belirgin yağ kanallı; ortalama 4-10 mm (0.5 x 0.1 mm diken dahil); taç yapraklar açık eflatun, 14-20 mm . Meyveler sert kabuklu, 2.5-3.5 mm; [001#papus#] 21-35 mm. 15-2500 m yükseklikler arasında; yol kenarları, akarsu boyları, hendekler, meralar, tarım toprakları, bozkırlar, mazı meşesi ve kestane ormanlarında yetişirler.Kayadibi / Elmadağ / Ankara - Haziran 2016 © Fuat Turan


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Cirsium

Taksonomi
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cirsium arvense (L.) Scop.
Breea arvensis (L.) Less.
Breea incana (S.G. Gmel.) W.A. Weber, ined.
Carduus arvensis (L.) Robson
Cirsium arvense (L.) Scop. var. argenteum (Vest) Fiori
Cirsium arvense (L.) Scop. var. horridum Wimm. & Grab.
Cirsium arvense (L.) Scop. var. integrifolium Wimm. & Grab.
Cirsium arvense (L.) Scop. var. mite Wimm. & Grab.
Cirsium arvense (L.) Scop. var. vestitum Wimm. & Grab.
Cirsium incanum (S.G. Gmel.) Fisch. ex M. Bieb.
Cirsium setosum (Willd.) Besser ex M. Bieb.
Serratula arvensis L.

İngilizce
Canada Thistle

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:410

Many-stemmed, dioecious perennial, 20-100 cm, with adventitious shoots from deep wide-creeping roots. Stems,unwinged, usually branched, glabrous to floccose-arachnoid. Median cauline leaves sometimes shortly decurrent, ovate to , oblong, entire to pinnatisect, with weak marginal spines 1-5 mm, without setae on upper surface, glabrous to sparsely floccose-arachnoid above; glabrous to tomentose below. Involucral leaves absent. Involucres obovoid-hemispherical, solitary to c. lIon each branch; erect, 10-25 mm. Phyllaries 6-9-seriate, sparsely arachnoid, with prominent vitta; median 4-10 mm incl. 0'5 x 0·1 mm apical , spine. Corollas light purple, 14-20 mrn. Achenes 2,5-3'5 mrn. Pappus 21-35 mm. FI. (5-)6-9(-10). Roadsides, riverbanks, ditches,pastures, cultivated land, wheat and cornfields, tea plantations, steppe, Quercus infectoria-Q. castanea (sic) wood, 15-2500 m. 1. Leaves ± glabrous above and below subsp. arvense 1. Leaves tomentose below, usually sparsely arachnoid above subsp. vestitum

Yararlanılan ana kaynak

Cirsium adı `şişmiş damarlara karşı ilaç olarak kullanılan`, aynı zamanda `şişmiş damar` anlamına gelen Yunanca kirsos kelimesinden türemiştir.

Arvense {Latince}: tarla, tarladan.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Melampyrum arvense var. arvense
Bıldırcınbuğdayı

Thlaspi arvense
Ekin DağarcığıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı