DDbtn
PicPathHypericum androsaemum

Kamaniça

(Kantaron)

Kamaniça - Hypericum androsaemum [ Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez

30-90 cm boylanabilen, çalımsı formda gelişen otsu bir türdür. Yapraklar 4-9 cm boyda; sapsız veya dalı kavrayan/saran formda; genişçe [007#yumurtamsı veya yumurtamsı-dikdörtgenimsi#] şekilli; küt uçlu, yuvarlatılmış, hafifçe dar tepeli veya sivrimsi uçludur. Çiçeklenme Haziran-temmuz ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] 8-12 mm, dikdörtgenimsi-yumurtamsı veya genişçe yumurtamsı, meyvelenme döneminde de kalıcı ve genişleyen; [006#taç yapraklar#] 6-10mm, ters yumurtamsı; [006#ercikler#] hemen hemen [006#taç yapraklar#]ın boyunda; [006#boyuncuk#] [006#ovaryum#]dan daha kısa boyutlardadır. Meyve çileğimsi (etli ve çekirdeksiz); 7-10 mm boyutlarda, genişçe silindirik-elipsoid veya küremsi şekilde; kırmızımsı renktedir ve yaprak dökümünde siyah renge döner. 250-1300 m yükseklikler arasında; ağaçlık dere kenarlarında ve toprak yığınlarında gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Theales
            └—Clusiaceae
              └—Hypericum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Hypericum androsaemum L.

İngilizce
Sweet-Amber

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Hypericum Yunancada `üzeri, üzerinde` anlamına gelen ὑπέρ (hupér) kelimesi ile `çalılık, funda` anlamına gelen ἐρείκη (ereíkē) kelimesinin birleşiminden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Hypericum androsaemum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hypericum bupleuroides
Tavukyumurtlamaz

Hypericum calycinum
Koyunkıran

Hypericum linarioides
Mideotu

Hypericum orientale
Sandık çiçeği

Hypericum perforatum
Kantaron OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı