DDbtn
PicPathCrepis willdenowii

Boz kıskıs


Boz kıskıs - Crepis willdenowii [ Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez

2-9 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Köksap odunsu, derin kazık köklü; tüm bitki genellikle yoğun [022#kır tüylü#] ve [022#kaba tüylü#]; yapraksız çiçek sapları diktir. Yapraklar 2-6.5 x 0.5-1.2 cm, [007#ters mızraksı #], [007#eliptik#], genellikle derin [007#sığ tüysü bölmeli#]; bölmeler üçgen biçimli veya [007#dikdörtgenimsi#], dalgalı-dişli, uç kısım ve dişler [003#keskin uçlu#], sıklıkla [003#dikensi uçlu#], bazen sarı-sert kıllıdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu [002#tepecik#]; 25-60 çiçekli; [001#involukrum#] 10-16.5 mm; [001#filariler#] genellikle koyu orta damarlı ve uzunca beze uçlu tüylü; [012#dilcik#] 7-13.5 mm, altın sarısı; [006#boyuncuk#] sarı; çiçek tablası kısaca kirpiklidir. Meyveler sert kabuklu 5.5-7 mm, gagasız, dışta kalanlar soluk, içte kalanlar siyah, inceden inceye çıkıntılı; [001#papus#] kısmen [001#involukrum#]dan dışa taşmıştır. 1000-3400 m yükseklikler arasında; marnlı bozkırlar, kireçtaşı ve volkanik yamaçlar ve döküntülerde gelişirler.Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Crepis

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Davis, 1975, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:5 Page:825

Dwarf scapigerous perennial, 2-9 em, whole plant usually densely canescenttomentose, with a woody rootstock and deep tap root: Scape erect, I-capitulate. Leaves 2-6'5 x 0,5-1,2 cm, oblanceolate t6elliptic, 'usually deeply pinnatifid into triangular to oblong sinuate-dentate lobes, apex and teeth acute, often mucronate, sometimes yellow-setulose. Capitula 25-60-flowered. Involucre 10-16'5 mm, phyllaries usually with dark median veins and longer often gland-tipped hajIs. Ligules 7-13'5 mm, golden yellow. Style branches yellow. Receptacle shortly ·ciliate. Achenes 5'5-7 mm, unbeaked, outer pale, inner eventually black, finely ribbed. Pappus partly exserted from involucre. Fl. 6-8. Marly steppe, limestone and igneous slopes and screes, 1000"3400 m.

Yararlanılan ana kaynak
Cichorieae Portal

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Crepis willdenowii hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hippocrepis emerus
GevrecikManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı