DDbtn
PicPath
";Boz kıskıs

Crepis willdenowii


Crepis willdenowii [ Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Aysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez
2-9 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Köksap odunsu, derin kazık köklü; tüm bitki genellikle yoğun ve ; yapraksız çiçek sapları diktir. Yapraklar 2-6.5 x 0.5-1.2 cm, , , genellikle derin ; bölmeler üçgen biçimli veya , dalgalı-dişli, uç kısım ve dişler , sıklıkla , bazen sarı-sert kıllıdır. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu ; 25-60 çiçekli; 10-16.5 mm; genellikle koyu orta damarlı ve uzunca beze uçlu tüylü; 7-13.5 mm, altın sarısı; sarı; çiçek tablası kısaca kirpiklidir. Meyveler sert kabuklu 5.5-7 mm, gagasız, dışta kalanlar soluk, içte kalanlar siyah, inceden inceye çıkıntılı; kısmen dan dışa taşmıştır. 1000-3400 m yükseklikler arasında; marnlı bozkırlar, kireçtaşı ve volkanik yamaçlar ve döküntülerde gelişirler.
Yeni gözlem bildirAysantı Beli / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • Aysantı Beli / Ankara
  Haziran 2018 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

1000-3400 m yükseklikler arasında; marnlı bozkırlar, kireçtaşı ve volkanik yamaçlar ve döküntülerde gelişirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Asterales
Asteraceae
Crepis
Willdenowii

Kaynaklar

 1. Davis, 1975, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:5 Page:825
 2. Crepis willdenowii, Cichorieae Portal internet sitesi, Erişim tarihi Nisan 25, 2020 (http://cichorieae.e-taxonomy.net/portal/cdm_dataportal/taxon/60b366c4-9e5f-4fe8-b120-c5ab90186aaa)
 3. Listelenen kaynaklar Crepis willdenowii hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı