DDbtn
PicPathDactylis glomerata

Domuzayrığı


Domuzayrığı - Dactylis glomerata [ Nallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Nallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez

15-100 cm boylanabilen, [012#köksap#] oluşturan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövdeler genellikle dik, nadiren yatık; 2-3 boğumlu; [012#filiz kökleri#] genellikle yassı; [012#dilcik#] [003#keskin uçlu#] veya batıcı, 2-8 mm uzunluktadır. Yapraklar [007#şeritsi#], 3-30 cm x 0.5-5 mm boyutlarda; dumanlı veya mat yeşil; yüzeyleri [022#hafif pütürlü#]dür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu 1-18 cm uzunlukta [002#birleşik salkım#]; salkım gövdesi bazen 7 cm`e varan uzunluklarla çatallanmış; sıklıkla yumurta biçimli veya dikdörtgenimsi formda neredeyse sapsız [011#başak#] demetleri halinde; [011#başak#] 5-9 mm uzunlukta, 2-5 çiçekli; [011#tane zarfı (kavuz)#] mızraksı-yumurtamsı, uzun-daralan uçlu, alt kavuz 3.5-6 mm uzunlukta; [011#başakçık bürgüsü (dış)#] mızraksı, en alttaki 4-6 mm uzunlukta, ucu aniden sivrilen veya çentikli, küt veya dikensi uçlu veya kısa 1.5 mm varan [013#kılçıklı#]; [013#ercik başı#] 1.8-4 mm boydadır.Nallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Cyperales
            └—Poaceae
              └—Dactylis

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Dactylis glomerata L.

İngilizce
Orchardgrass

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Glomerata Latincede `ip yumağı` anlamına gelen glomus kelimesinden türetilmiştir; sıklıkla bitkinin yoğun çiçek kurulunu işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Dactylis glomerata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula glomerata
Yumak çanı

Daphne glomerata
EzentereManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı