DDbtn
PicPath
";Karabiber Ağacı

Schinus molle

(Yalancı Karabiber)

Schinus molle [ Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez
10 metreye kadar boylanan, sarkık dallı, herdem yeşil bir ağaçtır. 16-30 adet yaprakçıktan oluşan bileşik yaprak 20-30 cm uzunluğundadır. Açık yeşil renkli, mızraksı yaprakçıklar 3-4 cm uzunluğunda ve 2-3 mm genişliğindedir. Dallar aşağı doğru sarkık duruşludur. İlkbaharda salkım şeklinde sarı çiçekler açar, yuvarlak kırmızı meyveler sonbaharda olgunlaşır.
Yeni gözlem bildirKaraincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


Gözlemler

.
  • Karaincir / Datça / Muğla
    Temmuz 2014 © Serdar Ölez

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Schinus molle L.
İngilizce

Peruvian Peppertree

Diğer bilgiler

Schinus molle, Türkiye için egzotik bir türdür; Güney Amerika'nın kuzey bölgelerine ve Peru'nun And çöllerinin kurak bölgesine özgü bir odunsu türdür; yayılışı orta Arjantin ve orta Şili'ye kadar uzanır. Bununla birlikte, hızlı büyüyen bir ağaç olduğundan birçok ülkede sıklıkla peyzaj düzenlemelerinde kullanılır. Peyzaj amacıyla kullanılan bazı ülkelerde doğallaşmıştır.

Schinus molle ağacı uzun ömürlüdür ve kuraklık direnci oldukça yüksektir. Doğallaşma ardından bazı ülkelerde ciddi istilacı bir tür haline gelmiştir. Örneğin Güney Afrika'nın bazı bölgelerinde yol kenarı ağaçlandırması olarak kullanılmasının ardından önce doğallaşmıış ardından savan ve otlakları istila etmiştir. Avustralya'nın büyük bölümünde otlaklar, kuru açık ormanlar, kıyı alanları, demiryolu kenarları ve terk edilmiş çiftliklerde istilacı özellikler gösterdiği kabul edilmektedir. Yakın akrabası Schinus terebinthifolius ise Arizona ve Kaliforniya'nın güneyinde, Teksas, Louisiana ve Porto Riko'da doğallaşmış, Florida ve Havai'de istilacı tür haline gelmiştir.

Ticari karabiberden (Piper nigrum) farklı bir tür olmasına rağmen, meyveleri pembe karabiber olarak satılır. Ayrıca bazı içecek ve şuruplarda aroma olarak kullanılmaktadır. Ancak hem meyve, hem de yaprakları kümes ve bazı besi hayvanları için zehirli olabilir. Tüketimi ardından küçük çocuklarda kusma ve ishal kayıtları da mevcuttur. Yaprakları And bölgesinde tekstil ürünlerinin doğal boyanması için kullanılmaktadır; bu uygulamanın Kolomb öncesi dönemlere kadar uzandığı belirtilmektedir. Ayrıca kaynaklar İnkaların S.molle yapraklarından elde ettikleri yağı ölülerini korumak ve mumyalamak için kullandıklarını belirtmektedir. MS 550-1000 civarında yine And Dağları'nda fermente alkollü bir içecek olan chicha'yı üretmek için kullanıldığına dair arkeolojik kanıtlar olduğu belirtilmektedir. Geleneksel tıpta antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı çeşitli yara ve enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığı da belirtilmektedir. Ayrıca böcek öldürücü özellikleri sayesinde haşere kontrolünde sentetik kimyasallara alternatif bir ürün olarak kullanılmaktadır.

Kaynaklar

  1. Schinus molle. (2020, September 7). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved September 16, 2020, from https://en.wikipedia.org/wiki/Schinus_molle
Listelenen kaynaklar Schinus molle hakkında ilave bilgiler içerebilir...
Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.