DDbtn
PicPathAnacamptis pyramidalis

Sivrisahlep

(Çam salebi, Peynircik, Yoğurtçuk, Salepçiçeği)

Sivrisahlep - Anacamptis pyramidalis [ Kınık / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Kınık / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez

20-50 cm kadar boylanabilen rizomlu bir türdür. Dip yapraklar [007#şeritsi-mızraksı#], damarlar birbirlerine paralel, 25 cm`ye kadar uzunlukta; gövde kısmındaki yapraklar daha kısadır. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; çiçek durumu başak, çok-çiçekli; [026#brakte#] hemen hemen mızraksı, ucu aniden sivrilen, [010#ovaryum#]dan hafifçe taşar durumda; çiçekler eflatun, pembe, nadiren beyaz; [010#çanak yapraklar#] yumurtamsı-mızraksı, 6-8 x 3 mm, orta kısım içbükey; [010#taç yapraklar#] 4-6 mm, yanal yayılımlı; [010#dudak#] 6-9 mm, 2 kertikli (3 loblu); mahmuz ipliksi, 10-13 mm, yatay veya aşağı bakar durumdadır. Deniz seviyesi ile 1750 m yükseltiler arsında; makilikler ve friganalardaki taşlık yamaçlarda, çayırlıklar, ve zeytinliklerde, genellikle kalkerli ve şistli topraklarda yetişirler.Kınık / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Orchidales
            └—Orchidaceae
              └—Anacamptis

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:511

Stem ±slender, 20-50 cm, with bract-like leaves above. Basal leaves to 25 cm. Spike many-flowered. Bracts narrowly lanceolate, acuminate, slightly exceeding ovary. Flowers carmine or dark to pale rose-pink, sometimes white. Sepals ovate-lanceolate, 6-8 x 3 mm, dorsal connivent with petals, 4-6 mm, laterals spreading. Labellum 6-9 mm, with 2 longitudinal ridges, extending from the narrow circular spur-entrance towards centre. Spur filiform, 10-13 mm, horizontal or descending. Fl. 4-6. Rocky slopes in macchie and phrygana, meadows, grassy open woodland, olive-groves, on calcareous and schistose soil, s.l.-1750 m. Mediterranean area.. N. & C. Europe, Russia, Crimea, Caucasia, N.W. & N. Iran.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Anacamptis pyramidalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cupressus sempervirens var pyramidalis
Mezarlık ServisiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı