DDbtn
PicPathDaphne oleoides

Gövçek

(Mundarca)

Gövçek - Daphne oleoides [ Yaralıgöz Dağı / kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Yaralıgöz Dağı / kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez

15-60 cm boylanabilen, sık dallı, çalı formlu bir türdür. Genç filizler kırmızımsı-kahverengi, yoğun ince yumuşak kısa tüylü veya ipeksi tüylü; yaşlı dallar tüysüz, gri kabukludur. Yapraklar sapsız veya 1-2 mm saplı; köselemsi dokuda; [007#ters yumurtamsı#], [007#ters mızraksı#] veya [007#eliptik#] formda, 10-25 x 4-6 mm boyutlarda; genişçe [003#keskin uçlu#], [003#küt uçlu#] veya [003#dikensi uçlu#]; kenarlar kalınlaşmış; genç yapraklar yoğun veya seyrek beyaz-yumuşak tüylü, eksene yakın yüzey sıklıkla tüysüzdür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçekler sapsız, hoş kokulu, uçta 3-6 çiçeklik kümeler halinde; [026#brakte#] yok veya küçük, üçgen biçimli-yumurtamsı, 2x1 mm, [003#keskin uçlu#], dökülür; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] 10-16 mm, beyaz veya krem rengi, basık-ince yumuşak kısa tüylü veya ipeksi tüylü-kılsı çıkıntılı; [006#ovaryum#] ince yumuşak kısa tüylüdür. Meyve yumurta biçimli, 4-6 mm, portakal rengi-kırmızı renktedir. 1050-3200m yükseltiler arasında; kireçtaşı bayırlar, yamaç eteklerinde biriken taş toprak yığınları, bodur meşelikler, karaçam ormanları, Astragalus-Acantholimon stepleri ve yol kenarlarında yetişir.Yaralıgöz Dağı / kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Thymelaeaceae
              └—Daphne

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)


Daphne oleoides alttür tanı anahtarı

çiçek zarfı lobları hemen hemen üçgen biçimli veya mızraksı, 4-8x0.5-1.5 mm, keskin uçlu

subsp. oleoides | Gövçek

çiçek zarfı lobları yumurtamsı veya üçgen biçimli - yumurtamsı, 3-5 x 1.5-3.5 mm

 
subsp. kurdica | Mundarca


Tanı anahtarı

Bu kaynaklar Daphne oleoides hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Daphne glomerata
EzentereManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı