DDbtn
PicPathLonicera caucasica subsp. orientalis

Çakkana


Çakkana - Lonicera caucasica subsp. orientalis [ Yaralıgöz Dağı / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez ]
Yaralıgöz Dağı / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez

1-3 m boylanabilen, dik çalı formlu odunsu bir türdür. Genç dallar sert, tüysüzdür. Yapraklar [007#eliptik-yumurtamsı#], 2-10 x 1.5-5 cm boyutlarda, [003#keskin uçlu#] veya ucu aniden sivrilen, tabanda yuvarlatılmış, yukarıda tüysüz veya çok seyrek tüylü, altta [022#ülgerli#], kısaca saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında, yaprak ile dal arasında; çiçek kurulları 2 çiçekli, sap 6-14 mm, saptan uzunca; [026#brakte#] şeritsi, 2 mm, [006#ovaryum#]dan uzunca; [026#brakteol#] geniş, yaprağa ~1 mm bitişik bitişik; [006#taç yaprak#] 2-parçalı, pembe veya beyaz, 10-13 mm, tüysüz veya ince yumuşak kısa tüylü; tüp dışbükey; [006#ovaryum#] çift, birbirine kaynamıştır. Meyve üzümsü, siyah, küremsi, 5-10 mm çaptadır. 500-2790 m yükseltiler arasında; ibreli veya yaprak döken ormanlarda, çalılıklar arasında gelişim gösterir.Yaralıgöz Dağı / Kastamonu - Haziran 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Dipsacales
            └—Caprifoliaceae
              └—Lonicera

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1972, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:4 Page 545

Erect shrub, 1-3 m; young branches solid, glabrous; winter buds with several outer scales. Leaves elliptic to ovate, 2-10 x 1.5-5 cm, acute or acuminate, rounded at base, glabrous or very sparsely hairy above, glabrous or villous below, shortly petiolate. Inflorescences axillary, 2-flowered; peduncles 6-14 mm, longer than petioles; bracts linear, 2-5 mm; bracteoles broad, connate c. 1 mm. Corolla 2-lipped, pink or white, 10-13 mm, glabrous or pubescent; tube much shorter than limb, ± gibbous; ovaries paired, fused. Berry black, ± globose, 5-10 mm diam., compound. Fl. 5-7. Coniferous or deciduous forest, amongst scrub, 500-2790 m. 1. Leaves glabrous or rarely slightly hairy below; bracts 3-5 mm, longer than ovary subsp. caucasica 1. Leaves ± villous below; bracts c. 2 mm, shorter than ovary subsp. orientalis

Yararlanılan ana kaynak

Lonicera cins adı Adam Lonitzer (1528–1586)`e ithafen adlandırılmıştır. Lonitzer bir Alman  botanikçidir.

Caucasica {Latince}: Kafkasyaya ait, Kafkaslardan gelen.

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Lonicera caucasica subsp. orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Lonicera caucasica subsp. caucasica
Çakkana

Lonicera etrusca var. etrusca
Dokuzdon

Lonicera nitida
Küçük Yapraklı
Hanımeli

Lonicera sp.
Hanımeli

Kemulariella caucasica
Kızanası

Lonicera caucasica subsp. caucasica
ÇakkanaManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı