DDbtn
PicPath
Nerium oleander

Zakkum


Nerium oleander [ Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez ]
Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez

6 m boylanabilen, herdem yeşil, gür, yuvarlak formu çok dallı çalı veya küçük ağaçlardır. Yapraklar sıklıkla 3`lü halka dizilişli, dar [007#eliptik#], 6-30 x 1-3 cm, [003#keskin uçlu#], taban [002#kamamsı#], doku sert ve köselemsi, yaprak orta damarı belirgin ve çok sayıda ince paralel yanal damarlıdır. Çiçeklenme Nisan-Eylül arasında; çiçekler beyaz, pembe veya koyu kırmızı, hoş kokulu, 3-4 cm çapta; çiçek kümesi sapı ve çiçek sapı [022#tüylü#]; [026#brakte#] küçük, 5-7.5 mm uzun; [006#çanak#] 5-7 mm boyda, [022#kısa havlı#], 5 şeritsi dilimli, dilimler [003#keskin uçlu#]; [006#taç#] tüp şeklinde, 18 mm uzun, iç kısım [022#tüylü#], boyun dar, 5 burulmuş dilimli, dilimler üçgenimsi uçları yuvarlatılmış; [029#taççık#] 5 parçalı, [003#yarık uçlu#], yarıklar 4-7 adet ve şeritsi; [006#ercik#] gömülü; [006#sapçık#] kısa; [006#başcık#] içbükey ve [006#tepeciğe#] yapışık; [027#konnektif#] [022#tüylü#]; [006#ovaryum#] 2 belirgin [034#karpel#]li; [006#boyuncuk#] ipliksi, üste doğru kalınlaşmış; [006#tepecik#] 2 parçalıdır. Meyve folikül, 10-18 cm uzunlukta; tohumlar ~ 4 mm çaptadır. Deniz seviyesi ile 800 m yükseklikler arasında; toprak yığınlarında, mevsimsel kuru dere yataklarında gelişim gösterirler; tuza ve kirliliğe karşı dirençlidir.Karaburun / İzmir - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Gentianales
            └—Apocynaceae
              └—Nerium

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek

Meyve

Tohum
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Nerium oleander L.

İngilizce
Oleander

Diğer adlandırmalar

Nerium Yunancada `nemli` anlamına gelen nerion kelimesinden türetilmiştir; türün nemli toprakları sevdiğini işaret eder.

Oleander tür adının Latincede `zeytin ağacı` anlamına gelen olea kelimesinden türetildiği ve zeytin ağacınınkine benzeyen yaprakları işaret ettiği sanılmaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Nerium oleander hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı