DDbtn
PicPathCampanula glomerata

Yumak çanı


Yumak çanı - Campanula glomerata [ Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

30-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde sert tüylü, dik, basit, yapraklı, sıklıkla kırmızımsıdır. Yapraklar çok değişken; dip ve alt sap yapraklar [007#yumurtamsı-dikdörtgenimsi#] veya [007#yumurtamsı-mızraksı#], nadiren [007#dairesel-böbreksi#], [007#kalpsi#] formda, tabanı yuvarlatılmış veya kamamsı, [003#daralan veya küt uçlu#], ince dişli veya düzensiz olarak tırtırlı dişli, yaprak sapı 15 cm; üst yapraklar daha küçük ve dar, sapsız - sıklıkla tabanda gövdeyi kavrar. Çiçeklenme Haziran-Eylül aylarında; çiçek durumu yaprak ile dal arası [002#başağımsı#] terminal, nadiren sadece [002#terminal#]; involukral [026#brakte#] üçgen-yumurtamsı veya geniş kalpsi; [045#çanak loblar#] dik, mızraksı, 4-6 mm, kalın-sert tüylü; [045#taç yaprak#] silindirik-huni şeklinde, 15-20 mm, 1/3`ünden bölünmüş, menekşe rengi, mavi veya eflatunumsu-mavi, tüysüz veya ince dış kısmı yumuşak kısa tüylü; [045#tepecik#] (2-)3`e bölünmüştür. Meyve küremsi kapsül şeklinde; 4-5 x 6-8 mm; ince yumuşak kısa tüylü; tohumlar dikdörtgenimsi, basık, 1 x 0.4 mm, kahverengi ve parlaktır. Deniz seviyesinden 2700 m yüksekliklere kadar; çalılıklar, orman kenarları, çayırlıklar, meralar ve benzeri yerlerde gelişim gösterirler.Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Campanulales
            └—Campanulaceae
              └—Campanula

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Campanula glomerata L.

İngilizce
Dane'S Blood

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Davis, 1978, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:6 Page:17

Hispid-setose perennial. Stems 30-60(-80) cm, erect, simple, leafy, often reddish. Leaves very variable in size and form. Basal and lower cauline leaves ovateoblong or ovate-Ianceolate, rarely orbicular-reniform, cordate, rounded or cuneate at base, acute or obtuse, crenulate or irregularly crenate-dentate, petiole to 15 cm; upper smaller and narrower, sessile, often amplexicaul. Flowers sessile, erect in dense axillary clusters and terminal head forming an interrupted spicate inflorescence, rarely with only terminal head, subtended by triangularovate to broad cordate involucral bracts. Calyx lobes erect, lanceolate, 4-6 (-10) mm, setose-hispid. Corolla cylindrical-infundibular, (12-)15-20(-25)mm, divided to t, violet-blue to lavender-blue, glabrous or pubescent' outside. Style not exserted. Stigmas 3. Capsule globose, 4-5 x 6-8 mm, pubescent, opening by 3 basal pores. Seeds oblong, flattened, 1 x 0•4 mm, brown, shiny. 211 = 60. Fl. 6-9. Scrub, jorest margins, meadows, pastures, etc., I1r s.I.-2700 m.

Yararlanılan ana kaynak

Campanula {Latince}: küçük çan.

Glomerata Latincede `ip yumağı` anlamına gelen glomus kelimesinden türetilmiştir; sıklıkla bitkinin yoğun çiçek kurulunu işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Campanula glomerata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Campanula alliariifolia
Akçan

Campanula aucheri
Yayla Çan Çiçeği

Campanula lactiflora
Kuspida

Campanula latifolia
Çançiçeği

Campanula olympica
Ormançanı

Campanula poscharskyana
Sırp çançiçeği

Campanula rapunculoides
ElmacıkManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı