DDbtn
PicPathCephalanthera rubra

Çamçiçeği


Çamçiçeği - Cephalanthera rubra [ Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

10-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde yapraklı, üst tarafta havlıdır. Yapraklar 3-8, dışa doğru yayık, [007#mızraksı#], 12 cm`ye kadar uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçek durumu [002#başak#]; [002#başak#] genellikle seyrek, birkaç tane veya çok çiçekli; [026#brakte#]ler mızraksı, alttakiler yaprak benzeri, sıklıkla çiçeklerden taşkın; [010#çanak yapraklar#] yayık, dikdörtgensi-mızraksı, 20 mm`ye uzunlukta; [010#taç yapraklar#] hafifçe daha kısa, parlak gül rengi veya eflatun renkte; [010#dudak (labellum) dip kısmı#] beyazımsı, tabanda turuncu-sarı yamalı, yan loblar yamuk-dikdörtgensi; [010#dudak (labellum) uç kısmı#] yumurtamsı-mızraksı, sivri, 15 mm`ye kadar, yaklaşık 10 adet sarımsı-kahverengi uzunlamasına sorguçlu; [010#ovaryum#] ± ince yumuşak kısa tüylüdür. 0-2000 m yükseklikler arasında; makilikler, meşe çalılıkları, karışık ve kozalaklı ormanlar; kalkerli ya da şistli topraklarda gelişim gösterirler.Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Orchidales
            └—Orchidaceae
              └—Cephalanthera

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:459

Plants slender, 10-60 cm. Stem leafy, pubescent above. Leaves 3-8, spreading, lanceolate, to 12 cm. Spike usually lax, few- to many-flowered. Bracts lanceolate, lower leaf-like, often exceeding flowers. Flowers bright rose or rose-violet. Sepals spreading, oblong-lanceolate, to 20 mm. Petals slightly shorter. Hypochile whitish with orange-yellow patch at base, lateral lobes oblique-oblong; epichile ovate-lanceolate, acute, to 15 mm, with c. 10 yellowish- brown longitudinal crests. Ovary ± pubescent. Fl. 5-7. Macchie, Quercus scrub, mixed and coniferous forest, mainly on calcareous and schistose soil, nr s.l.-2000 m. N. & C. Europe, Mediterranean area, W. Russia, Caucasia, N.lran.

Yararlanılan ana kaynak

Bu kaynaklar Cephalanthera rubra hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı