DDbtn
PicPathSilene aegyptiaca subsp. aegyptiaca

Ballıca

(Kedibacağı {Osmaniye})

Ballıca - Silene aegyptiaca subsp. aegyptiaca [ Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

7-30 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, altta kırılgan ince yumuşak kısa tüylü, üstte sıklıkla salgılıdır. Yapraklar [007#dikdörtgenimsi-ispatulamsı#] veya [007#dairesel#], altta saplı, [003#keskin uçlu#], [003#küt uçlu#] veya [003#ince uçlu#]; sap yaprakları [007#dikdörtgenimsi-yumurtamsı#] veya [007#dikdörtgenimsi-eliptik#]; kırılgan ince tüylü veya tüysüzdür. Çiçek durumu seyrek, [002#çatalsı talkım#]; talkım 9 veya daha çok çiçekli, koltuk altından (yaprak dal arası) çıkan; [021#çanak#] 13-18mm, sıklıkla eflatunumsu, meyve zamanı biraz şişik, salgı bezli ince tüylü, [021#taç#] pembe, 5 parçalı, parçaların uçları girintili, çökük veya çentikli; [021#sapçık#] 7-11mm, tüysüz. Meyve kapsül; kapsül yumurta biçimli-dikdörtgenimsi ve çanak için gömülüdür.Çamlıyayla / Mersin - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Caryophyllaceae
              └—Silene

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Silene aegyptiaca (L.) L.f.
Cucubalus aegyptiacus L.
Silene atocioides Boiss.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)
An Overview on Family – Caryophyllaceae

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Silene aegyptiaca subsp. aegyptiaca hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Silene compacta
Kanlıbasıra otu

Silene latifolia
Gıcıme

Silene pendula
Nakıl Çiçeği

Silene vulgaris
EcibücüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı