DDbtn
PicPathPlumeria alba

Hint Mabet Ağacı


Hint Mabet Ağacı - Plumeria alba [ Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez

3-7 m boylanabilen, yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde çarpık, uç kısımlar yapraksı; kabuk [022#pürüzlü#]; dallar yayvan gelişimli ve koparıldığında latex süt çıkartır. Yapraklar sarmal dizili, basit, 1.5-5 x 30 cm boyutlarda, [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#] veya [007#ters mızraksı#] formda, dip ve uç kısım [003#keskin uçlu#]; tam kenarlı; tek ana damarlı, ana damardan yaprak kenarına uzanan paralel yan damarlı; [022#tüysüz#]; [005#kulakçık#]sız; uzun saplı; koyu yeşil renkte, üst yüzey parlak ve derimsi sert dokudadır. Çiçeklenme yıl boyu; çiçek durumu 2-3 kademeli [002#talkım (compound cymes)#]; talkımlar 2- 4 - çiçekli, terminal; çiçekler hoş kokulu, geniş ve gösterişli, sapcıklı; çanak yapraklar bitişik, 5 loblu, loblar küt uçlu; [006#taç yapraklar#] bitişik, 5 adet, dipleri tüp şeklinde uca gittikçe açılan, [007#ters yumurtamsı#], pervane gibi bükülü, boyun tüysüz ([022#çıplak#]), beyaz renkte merkeze gittikçe sarı; [006#ercik#] 5 adet, tüp şeklindeki taç yapının dibinde, [006#ercik başı#] iki parçalıdır. Meyve folikül, şeritsi-dikdörtgenimsi; tohumlar dikdörtgenimsi, dışbükey ve kanatlıdır. Türkiye`de doğal yayılımı yoktur.Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Gentianales
            └—Apocynaceae
              └—Plumeria

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek
Bilimsel Ad
Plumeria alba L.

İngilizce
Nosegaytree

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Alba {Latince}: beyaz.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Acacia dealbata
Gümüşi Akasya

Bryonia alba
Akhaylin

Centranthus longiflorus subsp. longiflorus var Alba
Beyaz Mahmuz Çiçeği

Clematis vitalba
Akasma

Morus alba
Ak Dut Ağacı

Populus alba
AkkavakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı