DDbtn
PicPath
Urginea maritima

Ada soğanı

(Kum Örümcekotu)

Urginea maritima [ Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez

1.5 m kadar boylanabilen, çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Soğanlar toprak yüzeyine çok yakın, 20 cm çapa kadar büyük ve 1 kg kadar ağırlıktadır. Yapraklanma Ekim-Temmuz ayları arasında; yapraklar 10 adet, [007#mızraksı#], 12 x 100 cm`e kadar boyutlarda, derimsi dokuda ve koyu yeşil renktedir. Çiçeklenme Eylül-Kasım ayları arasında; çiçek durumu yoğun [002#salkım#]; çiçek sapı 15-20 mm uzunlukta; çiçekler 14-16 mm çapta; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] 6 dilimli, beyaz renkte ve yeşilimsi izlidir. Meyve kapsül formda, 6-12 mm uzunluktadır.Aydıncık / Mersin - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Urginea

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Çiçek

Sürgün

Tohum

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Drimia maritima (L.) Stearn
Urginea maritima (L.) Baker
Urginea scilla Steinh.

İngilizce
Red Squill

Diğer adlandırmalar

Bu kaynaklar Urginea maritima hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cakile maritima
KumteresiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı