DDbtn
PicPath
Potentilla recta

Su parmakotu


Potentilla recta [ Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez ]
Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez

Çiçekli dalları 20-60 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde tekil veya çoklu, yukarı doğru yükselen veya dik; gövde yüzeyi uzun ve kısa salgısız [022#tüylü#] ve sıklıkla az sayıda kısa [022#salgılı tüylü#]dür. yapraklar dipte rozet dizilimli, uzun saplı; gövde yaprakları [007#elsi birleşik#], [005#kulakçıklı#], kısa saplı veya sapsız; yaprakçıklar 5-7 adet, [007#dikdörtgenimsi-ters yumurtamsı#] veya [007#şeritsi-mızraksı#] bazen [007#kamamsı-ters yumurtamsı#] formda, 10-50 x 5-25 mm boyutlarda, testere dişli, her iki yüz az çok [022#ülgerli#]dir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; çiçekler [002#talkım (cymes)#] kurullarda; dışçanak dilimleri şeritsi-mızraksı; [006#çanak yapraklar#] [007#üçgen-yumurtamsı#], 5-8 mm; [006#taç yapraklar#] sarı, [003#ters yüreksi uçlu#], 6-10 mm; [006#ercik#] 25-30 adettir. Meyveler sert kabuklu, sert damarlı, kanatlı; koyu kahverengi; tohumlar sıklıkla ağsı bir dokuyla kaplıdır. Deniz seviyesinden 2300 m yüksekliklere kadar; çayırlıklar, meralar, ıslak ve gölgeli alanlarda gelişim gösterirler.Yenice / Karabük - Mayıs 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Potentilla

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Erkek çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Potentilla recta L.
Potentilla recta L. var. obscura W.D.J. Koch
Potentilla recta L. var. pilosa (Willd.) Ledeb.
Potentilla recta L. var. sulphurea Peyr.

İngilizce
Sulphur Cinquefoil

Diğer adlandırmalar

Potentia {Latince}: kudret.  

Potens {Latince}: kudretli.


Etimoloji

Bu kaynaklar Potentilla recta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Potentilla crantzii
Beşparmakotu

Potentilla reptans
Beşparmak Otu

Cionura erecta
Bodur Otu

Duranta erecta
Ağaç MenekşesiManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı