DDbtn
PicPathEuphorbia marginata

Beyaz Kenarlı Sütleğen

(Dağdaki Kar Çiçeği)

Beyaz Kenarlı Sütleğen - Euphorbia marginata [ Çankaya / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Çankaya / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez

30–150 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu, bir türdür. Gövde dik, [022#cılız tüylü#] veya [022#tüysüz#]; kazık köklüdür. Yapraklar ardışık dizili, [007#yumurtamsı#]-[007#eliptik#], 32–82 × 18–52 mm, taban yuvarlatılmış veya kamamsı, kenarlar tam, uç yapraklarda sıklıkla beyaz, [003#keskin uçlu#], nadiren [003#dikensi uçlu#], yüzeyler [022#tüysüz#]; damarlar orta damar dışında belirsiz; [005#stipül#] 0.1–0.3 mm; yaprak sapı 0.2–3 mm, [022#tüysüz#] veya [022#cılız tüylü#]dür. Çiçeklenme yaz-sonbahar aylarında; [023#siyatiyum#]lar terminal; [023#siyatofil#] [007#eliptik#]; çiçek kümesi sapı 1.8–2.7 mm, yoğun [022#cılız tüylü#]; [023#involukrum#] çan şeklinde, 2.2–3.5 × 1.3–2.3 mm; salgı bezi 4–5 adet; [023#erkek çiçekler#] 30–70 adet; [023#dişi çiçekte#]te [023#ovaryum#] [022#cılız tüylü#]; [023#boyuncuk#] 1–2.5 mm, 2 parçalıdır. Meyve [023#regma#]; tohumlar portakal rengi gri arası, yumurta biçimlidir. Kuzey Amerikanın orta kesimlerinde, deniz seviyesi ile 1700 m arası yüksekliklerde; çayırlıklarda doğal gelişim gösterir.Çankaya / Ankara - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Euphorbia marginata Pursh
Agaloma marginata (Pursh) Á. Löve &...
Dichrophyllum marginatum (Pursh) Klot...
Euphorbia bonplandii Sweet
Euphorbia torrida DC.
Lepadena marginata (Pursh) Nieuwl.

İngilizce
Snow On The Mountain

Diğer adlandırmalar

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia dendroides
Ağaç Sütleğen

Euphorbia helioscopia
Feribanotu

Euphorbia hypericifolia
Kantaron Yapraklı Sütleğen

Euphorbia macroclada
Neblul

Euphorbia milii
İsa Çalısı

Euphorbia pulcherrima
Atatürk Çiçeği

Euphorbia tirucalli
Geyik BoynuzuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı