DDbtn
PicPathEpilobium angustifolium

Yakıotu


Yakıotu - Epilobium angustifolium [ Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez

50-250 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde basit (tekil), güçlü, dik; yüzey az çok [022#strigoz#], üst kısımlar tamamen [022#tüysüz#]; köksap kalındır. Yapraklar hemen hemen [007#mızraksı#], 2.5-13 x 0.5-3 cm boyutlarda; yüzeyler sıklıkla [022#tüysüz#], nadiren alt yüzde orta damar etrafı [022#havlı#]; kenarlar belli-belirsiz ince dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu basit uzamış seyrek [002#salkım#]; çiçekler tomurcuk aşamasında sarkık; [006#taç yapraklar#] 8-18 mm, derin pembe veya magenta; [006#boyuncuk#] [006#ercik#]lerden daha uzundur. Meyve kapsül, 2.5-8 cm uzunlukta; tohumlar 1-1.4 mm ve yüzeyler pürüzsüzdür. 650-3050 m yükseklikler arasında; ormanlar, açık otlaklar, taşlık yamaçlar ve benzeri yerlerde gelişim gösterebilirler.Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Onagraceae
              └—Epilobium

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tohum
DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Angustifolium Latincede `dar` anlamına gelen angustus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; dar yapraklı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Epilobium angustifolium hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Epilobium hirsutum
Hasanhüseyin çiçeği

Epilobium parviflorum
Iraz yakıotu

Solanum angustifolium
Saraç İtüzümüManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı