DDbtn
PicPath
";Yakıotu

Epilobium angustifolium


Epilobium angustifolium [ Üyücek Yaylası / Ankara - Temmuz 2019 © Çiğdem Önal Emiroğlu ]
Üyücek Yaylası / Ankara - Temmuz 2019 © Çiğdem Önal Emiroğlu
50-250 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde basit (tekil), güçlü, dik; yüzey az çok , üst kısımlar tamamen ; köksap kalındır. Yapraklar hemen hemen , 2.5-13 x 0.5-3 cm boyutlarda; yüzeyler sıklıkla , nadiren alt yüzde orta damar etrafı ; kenarlar belli-belirsiz ince dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu basit uzamış seyrek ; çiçekler tomurcuk aşamasında sarkık; 8-18 mm, derin pembe veya magenta; lerden daha uzundur. Meyve kapsül, 2.5-8 cm uzunlukta; tohumlar 1-1.4 mm ve yüzeyler pürüzsüzdür.
Yeni gözlem bildirÜyücek Yaylası / Ankara - Temmuz 2019 © Çiğdem Önal Emiroğlu


Görseller

Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara
    Ekim 2018 © Serdar Ölez
  • Üyücek Yaylası / Ankara
    Temmuz 2019 © Çiğdem Önal Emiroğlu

Ekoloji/Habitat

650-3050 m yükseklikler arasında; ormanlar, açık otlaklar, taşlık yamaçlar ve benzeri yerlerde gelişim gösterebilirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Myrtales
Onagraceae
Epilobium
Angustifolium

Etimoloji

Angustifolium Latincede `dar` anlamına gelen angustus kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; dar yapraklı anlamındadır.

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı