DDbtn
PicPathClerodendrum bungei

Pembe Çiçekli Kısmetağacı

(Rus ortancası)

Pembe Çiçekli Kısmetağacı - Clerodendrum bungei [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez

2 m boylanabilen, sıklıkla ağaç, çalı formunda, nadiren tırmanıcı bir türdür. Gövdeler hemen hemen silindirik, belirgin [009#kovucuk#]ludur. Yapraklar karsılıklı dizilisli, basit, düz kenarlı; sap 4-17 cm, gençken sarımsı-kahverengi veya morumsu seftali tüylü, olgunlukta tüysüz; aya ovat 8-20 x 5-15 cm, kağıtsı, altta seyrek [022#salgılı tüylü#] veya [022#tüysüz#], üstte seyrek [022#tüylü#]; taban [020#kamamsı#], [020#kesik#] veya [020#yüreksi#]; uç [003#keskin#] veya [003#sivri#]; damarlar 4-6 çifttir. Çiçeklenme ve meyvelenme Mayıs – Kasım ayları arasında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#]; [006#çanak#] çan seklinde, tüp 2-6 mm, seyrek [022#salgılı tüylü#] ve [022#tüylü#]; [006#taç#] pembemsi-kırmızı veya mor, tüp 2-3 cm; loblar yumurtamsı, 5-8 mm; [006#ercikler#] ve [006#tepecik#] [006#taçtan#] dısarı tasar. Meyve eriksi, mavimsi-siyah, küremsi, 6-12 mm çapındadır. 1100-2500 m yükseklikler arasında; karısık orman altı ve orman yolu kenarlarında doğal gelişim gösterir. Son yıllarda Doğu Karadeniz Bölgesinde türün bahçelerden yayılarak deniz seviyesi ile 500 m yükseklikler arasında doğallastığı gözlenmektedir.Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Verbenaceae
              └—Clerodendrum

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Clerodendrum bungei Steud.
Clerodendrum foetidum Bunge

İngilizce
Rose Glorybower

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)
Türkiye Clerodendrumları (Verbenaceae) hakkında
(Serdar Aslan - Bilal Şahin - Mecit Vural)

İleri okuma kaynağı

Clerodendrum Yunancada `şans, kader` anlamına gelen kleros kelimesi ile `ağaç` anlamına gelen dendro kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin birçok hastalığa şifa olduğu ve adlandırmanın bu nedende yapıldığı sanılmaktadır.

Bungei tür adı A. von Bunge (1813 - 1866)`a ithafen adlandırılmıştır. Bunge Ukraynalı bir bitki uzmanıdır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Clerodendrum trichotemum
Kısmet AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı