DDbtn
PicPathPhytolacca americana

Şekerciboyası


Şekerciboyası - Phytolacca americana [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez

3 m boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dallanmış, [022#tüysüz#], genellikle kırmızımsı-pembe renktedir. Yapraklar [007#yumurtamsı - mızraksı#], saplı, yeşil renkte , belirgin tüysü damarlıdır. Çiçeklenme Haziran-Eylül aylaraı arasında; çiçek durumu salkım, <10 cm, dik; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] 2-3 mm, krem rengi veya yeşilimsi, meyvelenme sırasında pembe veya kırmızımsı, [006#ercik#] 10 adet; [006#dişi organ#] 10 adettir. Meyve basık-küresel, başlangıçta yeşil, olgunlukta eflatunumsu-siyah renktedir. Deniz seviyesi ile 500 m yükseklikler arasında; yamaçlar , tarlalar ve çalılıklarda doğal gelişim gösterir.Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Caryophyllales
            └—Phytolaccaceae
              └—Phytolacca

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Çiçek kurulu

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Phytolacca americana L.

İngilizce
American Pokeweed

Diğer adlandırmalar
Phytolacca Fotoğrafları
© 2014 Jan Thomas Johansson

İleri okuma kaynağı

Bu kaynaklar Phytolacca americana hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Agave americana
AgaveManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı