DDbtn
PicPathColchicum bornmuelleri

Şepart

(Çıplak kadın, Güz çiğdemi, Vargit)

Şepart  - Colchicum bornmuelleri [ Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez

30 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, soğanlı, otsu bir türdür. Soğan 7 cm`ye kadar uzun, tarçın-kahverengi kabuklu. Yapraklar 4-6 adet, 20-30 cm uzun, dar [007#eliptik#]; ilkbaharda çıkar yazın sararır ve dökülürler; çiçeklenme döneminde mevcut değildir. Çiçeklenme Eylül-Ekim aylarında; çiçekler 1-4 adet, 18 x 10 cm boyutlarda; pembemsi - eflatun veya menekşe rengi; boyun beyaz, 5-7 cm uzunlukta; [006#ercik başı#] kahverengidir. 1800-3000 m yükseklikler arasında; alpin-altı otlaklarda ve orman kenarlarında gelişim gösterebilirler. Menşeyi Türkiye`nin kuzeyi, Kafkas dağları ve kuzey İran`dır.Sarıçalı Dağı / Nallıhan / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Colchicum

Taksonomi

Genel görünüm

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Colchicum speciosum Steven
Colchicum bornmuelleri Freyn
Colchicum giganteum S.Arn.
Colchicum hyrcanicum Woronow
Colchicum latifolium Griseb.
Colchicum lenkoranicum (Miscz.) Grossh.

İngilizce
Autumn colchicum

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Colchicum antik çağda Türkiye`nin Batı Karadeniz Bölgesi ve Gürcitan`ın bir bölgesini içine alan eski bir krallığın adı olan Colchis {Yunanca} kelimesinde türemiştir; yine bu isimle mitolojide Argonautların varış yerinden (Medea ve Altın Örtü) bahsedilmektedir.

Bornmuelleri adı Alman botanikçi Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller`e ithafen verilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Colchicum bornmuelleri hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Colchicum szovitsii
Katır çiğdemi

Abies nordmanniana subsp. bornmuelleriana
Uludağ GöknarıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı