DDbtn
PicPath
Thlaspi arvense

Ekin Dağarcığı

(Tarla Akça Çiçeği)

Thlaspi arvense [ Çamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Çamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez

50 cm kadar boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar dipte [007#ters mızraksı#], [007#ıspatulamsı#], veya [007#ters yumurtamsı#], 1-5 cm × 4-23 mm, geniş tarafı dışbükey yaprak sapına doğru iç bükey, kenarlar tam, ondüleli veya kaba dişli, uç kısım [003#yuvarlatılmış#], yaprak sapı 0.5-3 cm; gövde yaprakları [007#dikdörtgenimsi#], 1.5-4 cm × 5-15 mm, [003#yuvarlatılmış#], [003#küt#] veya [003#sivri#]dir. Çiçeklenme sıklıkla Mart-Ağustos ayları arasında; [006#çanak yapraklar#] 2-3 × 1-1.5 mm; [006#taç yapraklar#] 4 adet, 3-4.5 × 1.1-1.7 mm, taban daralmış, ucu [003#küt#] veya [003#girintili#]dir. Meyve [007#ters yumurtamsı#] veya yuvarlağımsı, 7-20 mm çapta, taban küt uçlu veya yuvarlatılmış, uç kısım [003#girintili#], çentik 5 mm derin; tohumlar 1-2 mm, yumurtamsı, eş merkezli çizgilidir. Deniz seviyesi ile 2000 m yükseltiler arasında; yol kenarları, tarlalar, döküntü alanlar, çayırlıklar, bahçeler, dere boyu toprak yığınları, bozkır ağaçlıkları, çalılıklar, yamaçlar, taşkın ovaları ve koruluklarda doğal gelişim gösterebilirler.Çamkoru TP / Ankara - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Thlaspi

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Thlaspi arvense L.
Teruncius arvensis (L.) Lunell
Thlaspi baicalense DC.
Thlaspi collinum M.Bieb.
Thlaspi strictum Dalla Torre & Sarnth.
Thlaspidea arvensis (L.) Opiz

İngilizce
Field Pennycress

Diğer adlandırmalar

Arvense {Latince}: tarla, tarladan.


Etimoloji

Bu kaynaklar Thlaspi arvense hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Thlaspi perfoliatum
Giyle

Cirsium arvense
Köygöçüren

Melampyrum arvense var. arvense
BıldırcınbuğdayıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı