DDbtn
PicPathSigesbeckia orientalis

Sarıteçan


Sarıteçan - Sigesbeckia orientalis [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez

1 m kadar boylanabilen, çalımsı görünümlü, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, [022#az pürüzlü#] ve yapışkandır. Yapraklar karşılıklı dizili, 7-15 x 3-10 cm, [007#yumurtamsı#]; [003#keskin uçlu#]; dip kısmı [020#kamamsı#] ve sap boyunca aşağı doğru uzanan; her iki yüzü [022#havlı#], alt yüzü bezeli noktalı; kenarlar dişli; yaprak sapı 1-5 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Eylül ayları arasında; çiçek durumu [002#tepecik#]; tepeceik 8 x 4 mm, terminal; sap narin, yoğun [022#tüylü#]; [026#brakte#] iki sıralı, dışta kalan [026#brakte#] ispatula biçimli, 8 mm uzun, yapışkan tüylü; içte kalan yumurtamsı, kısa; dışta kalan çiçekler [001#dilsi#], [001#taç yaprak#] üst geniş kenarı 3 loblu, 2 mm uzun, sarı renkte; [001#tüpsü çiçekler#] 2 mm uzun; [001#ercik başı#] küt uçludur. Meyvelenme Haziran-Kasım ayları arasında; meyve sert kabuklu, 4 mm uzun, kıvrımlı, tepesi kesik, 4-köşeli ve siyahtır, [001#pappus#] yoktur. 100-2800 m yükseklikler arasında; tarlalar, çalılıklar, orman kenarları ve ormanlarda doğal gelişim gösterebilirler.Akçakoca / Düzce - Ekim 2019 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Asterales
            └—Asteraceae
              └—Sigesbeckia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Detay/Diğer

Detay/Diğer

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Sigesbeckia orientalis L.
Minyranthes heterophylla Turcz.
Sigesbeckia caspica Fisch. & C.A.Mey.
Sigesbeckia gracilis DC.
Sigesbeckia humilis Koidz.
Sigesbeckia iberica Willd.

İngilizce
Common St. Paul'S Wort

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Sigesbeckia cins adı Johansn Georg Siegesbeck (1686-1755)`e ithafen adlandırılmıştır. Siegesbeck bir Alman hekim, botanikçi, St.Petersburg`daki botanik bahçecinin direktörüdür.

Orientalis latincede orientale kelimesinden gelir ve doğuyu hatırlatan veya doğudan gelen anlamına gelir; Asya veya Avustralya kaynaklı tür dağılımına dikkat çeker.


Etimoloji

Bu kaynaklar Sigesbeckia orientalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Alkanna Orientalis
Tosbağa Çiçeği

Capparis orientalis
Kabarkarın

Carpinus orientalis
Doğu gürgeni

Coronilla orientalis
Ala Körigen

Crataegus orientalis
Alıç

Fagus orientalis
Doğu Kayını

Helleborus orientalis
Çöpleme

Liquidambar orientalis
Sığla Ağacı

Lonicera caucasica subsp. orientalis
Çakkana

Picea orientalis
Doğu ladini

Platanus orientalis
Doğu Çınarı

Prunella orientalis
Acı fesleğen

Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Thuja orientalis
Doğu MazısıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı