DDbtn
PicPathOenothera biennis

Eşekotu


Eşekotu - Oenothera biennis [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez

40-60 cm boylanabilen, iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde [022#tüylü#], yeşil nadiren kırmızımsı renkte; kazık kök güçlüdür. Yapraklar tabanda roset dizilimli, [007#yumurtamsı#]–dar [007#eliptik#], çiçeklenme sırasında daha geniş, uzun saplı; gövdede ardışık dizilimli, [007#eliptik#]–dar [007#yumurtamsı#], kısa saplı, kenarlar ince dişli veya tam kenarlıdır. Çiçeklenme genellikle Temmuz-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu [002#salkım#]; çiçekler hoş kokulu; [006#taç yapraklar#] 4, sarı, nadiren kırmızımsı, 20–30 mm uzunlukta; [006#çanak yapraklar#] 4, hemen hemen üçgen biçimli , geriye doğru kıvrımlı; [006#ercik#] 8; [006#tepecik#] 4 parçalıdır. Meyve kapsül, dar, silindirimsi, kesik tepeli, 25–35 mm, ilk oluştuğunda [022#tüylü#], 4 tohum keselidir. Deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında; bahçeler, mezarlıklar, demiryolu kenarları, yol kenarları, döküntü alanlarda gelişim gösterirler.Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Myrtales
            └—Onagraceae
              └—Oenothera

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Oenothera biennis L.
Oenothera biennis L. ssp. caeciarum Munz
Oenothera biennis L. ssp. centralis Munz
Oenothera biennis L. var. pycnocarpa ...
Oenothera muricata L.
Oenothera pycnocarpa Atk. & Bartlett

İngilizce
Common Evening Primrose

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Oenothera {Yunanca}: şarap kokulu

Biennis Latincede bi veya bis, iki + anni, yıl kelimelerinin birleşiminden türemiştir; bitkinin iki yıllık olduğunu belirtir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Oenothera biennis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı