";Eşekotu

Oenothera biennis


Oenothera biennis [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez
40-60 cm boylanabilen, iki yıllık, otsu bir türdür. Gövde , yeşil nadiren kırmızımsı renkte; kazık kök güçlüdür. Yapraklar tabanda roset dizilimli, –dar , çiçeklenme sırasında daha geniş, uzun saplı; gövdede ardışık dizilimli, –dar , kısa saplı, kenarlar ince dişli veya tam kenarlıdır. Çiçeklenme genellikle Temmuz-Ağustos ayları arasında; çiçek durumu ; çiçekler hoş kokulu; 4, sarı, nadiren kırmızımsı, 20–30 mm uzunlukta; 4, hemen hemen üçgen biçimli , geriye doğru kıvrımlı; 8; 4 parçalıdır. Meyve kapsül, dar, silindirimsi, kesik tepeli, 25–35 mm, ilk oluştuğunda , 4 tohum keselidir.
Yeni gözlem bildirAkçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Akçakoca / Düzce
    Ekim 2018 © Serdar Ölez
  • Paşalar / Akçakoca / Düzce
    Ekim 2018 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 300 m yükseklikler arasında; bahçeler, mezarlıklar, demiryolu kenarları, yol kenarları, döküntü alanlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Myrtales
Onagraceae
Oenothera
Biennis

Etimoloji

Oenothera {Yunanca}: şarap kokulu
Biennis Latincede bi veya bis, iki + anni, yıl kelimelerinin birleşiminden türemiştir; bitkinin iki yıllık olduğunu belirtir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Oenothera biennis L.
Sinonimler (Tam liste)

- Oenothera biennis L. ssp. caeciarum Munz
- Oenothera biennis L. ssp. centralis Munz
- Oenothera biennis L. var. pycnocarpa ...
- Oenothera muricata L.
- Oenothera pycnocarpa Atk. & Bartlett
İngilizce

Common Evening Primrose

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı