DDbtn
PicPathBrassica elongata

Uzun Şalgam


Uzun Şalgam - Brassica elongata [ Karşıyaka / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Karşıyaka / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez

1 m kadar boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde soluk yeşil, tabanda sıklıkla odunsu ve menekşe rengi, genellikle [022#tüysüz#]dür. Yapraklar alt kısımlarda saplı, [007#dikdörtgenimsi#]-[007#yumurtamsı#], sıklıkla parlak yeşil, tam kenarlı veya kaba dişli, her iki yüz [022#siğilli#] kıvrımlı sert kıllı, üstte [007#dikdörtgenimsi#] veya [007#mızraksı#], kısaca saplıdır. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; [006#taç yapraklar#] sarı, 6-10 x 3-4 mm; [006#ovaryum#] ~15 yumurtalıdır. Meyve baklamsı, şeritsi, 1.5-4.5 x 1-2.5 mm, küçük çıkıntılı; sap 6-14 mm, genişleyen, [022#tüysüz#]; yalancı sap 1-4 mm; gaga (dar uç kısım) tohumsuz, 1-2.5 mm; tohumlar yapışkandır. 450-1700 m yükseklikler arasında; kuru taşlık yamaçlar, bozkırlar ve işlenmiş tarlalarda doğal gelişim gösterebilirler.Karşıyaka / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Brassica

Taksonomi

Genel görünüm

Meyve

Üst yaprak

Tohum

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Brassica elongata Ehrh.
Brassica elongata Ehrh. ssp. integrifolia (Boiss.) Breistr.
Erucastrum armoracioides (Czern. ex Turcz.) Cruchet

İngilizce
Elongated Mustard

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Brassica 1727de Herman Boerhaave tarafından önerilmesinden bu yana kökeni tartışmalıdır; 1919 da Hegi tarafından lahananın Kelt ismi olan Bresic veya Bresych türediği ifade edilmiştir.

Elongata Latincede elongatus kökeninden türemiş; uzun, boylu anlamında; lineer yaprak veya meyveyi tanımlamaktadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Brassica elongata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı