DDbtn
PicPath
";Uzun Şalgam

Brassica elongata


Brassica elongata [ Karşıyaka / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Karşıyaka / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez
1 m kadar boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde soluk yeşil, tabanda sıklıkla odunsu ve menekşe rengi, genellikle dür. Yapraklar alt kısımlarda saplı, -, sıklıkla parlak yeşil, tam kenarlı veya kaba dişli, her iki yüz kıvrımlı sert kıllı, üstte veya , kısaca saplıdır. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; sarı, 6-10 x 3-4 mm; ~15 yumurtalıdır. Meyve baklamsı, şeritsi, 1.5-4.5 x 1-2.5 mm, küçük çıkıntılı; sap 6-14 mm, genişleyen, ; yalancı sap 1-4 mm; gaga (dar uç kısım) tohumsuz, 1-2.5 mm; tohumlar yapışkandır.
Yeni gözlem bildirKarşıyaka / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Karşıyaka / Ankara
    Kasım 2018 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

450-1700 m yükseklikler arasında; kuru taşlık yamaçlar, bozkırlar ve işlenmiş tarlalarda doğal gelişim gösterebilirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Capparales
Brassicaceae
Brassica
Elongata

Etimoloji

Brassica 1727de Herman Boerhaave tarafından önerilmesinden bu yana kökeni tartışmalıdır; 1919 da Hegi tarafından lahananın Kelt ismi olan Bresic veya Bresych türediği ifade edilmiştir.
Elongata Latincede elongatus kökeninden türemiş; uzun, boylu anlamında; lineer yaprak veya meyveyi tanımlamaktadır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Brassica elongata Ehrh.
Sinonimler (Tam liste)

- Brassica elongata
- Brassica elongata subsp. integrifolia
- Erucastrum armoracioides
İngilizce

Elongated Mustard

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Reklam Politikası: Bu sayfada yayınlanan reklamlar GoogleAdsense tarafından yerleştirilmektedir. Site işletme masraflarının dışında kalan gelirlerin tamamı, site editörlerinin çoğunluğunun gönüllü olarak çalıştığı Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneğine bağışlanacaktır.
Creative Commons Lisansı