DDbtn
PicPathSolanum americanum

İtüzümü


İtüzümü - Solanum americanum [ Ayaş / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Ayaş / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez

10-70 cm boylanabilen, tek yıllık, bir bitki türüdür. Gövde dik, dallanmış; [022#tüysüz#], [022#ülgerli#] veya [022#salgılı tüylü#]; kuruduğunda genellikle siyahımsıdır. Yapraklar [007#yumurtamsı#], [007#eşkenar dörtgen#] biçimli, tabanda [007#kamamsı#], 10 x 7 cm; yaprak dibi sap boyunca aşağı doğru uzanan; kenarlar tam ile dalgalı-dişli arası; her iki yüzü [022#cılız tüylü#]dür. Çiçeklenme Haziran-Kasım ayları arasında; çiçek durumu [002#talkım (cymes)#], 5-10 - çiçekli; çiçek kümesi sapı 15-30 mm; [006#çanak#] 2 mm, loblar üçgen biçimli, [002sivrimsi#]; [006#taç yaprak#] beyaz, 5-6 mm, dış kısmı [022#cılız tüylü#]dür. Meyve üzümsü, siyah, küremsi, 7-10 mm çaptadır. Deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; çakıllı alanlar, kumluklar, nehir kenarları, yol kenarları, işlenmiş topraklarda gelişim gösterebilirler.Ayaş / Ankara - Kasım 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Solanales
            └—Solanaceae
              └—Solanum

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Meyve

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Solanum americanum Mill.
S.americanum Mill. var. nodiflorum ...
S.americanum Mill. var. patulum (L.)...
Solanum caribaeum Dunal
Solanum fistulosum Dunal ex Poir.
Solanum hermannii Dunal

İngilizce
American Black Nightshade

Diğer adlandırmalar

Solanum ilk olarak S.nigrum için Pliny the Elder tarafından kullanılmış; Sol Latincede güneş anlamına gelir [Güneşin bitkisi]; Solamen Latincede teselli anlamına gelir, bazı türlerinin narkotik özelliklerine atıfta bulunur.

Americanum ilk tür örneğinin Amerika kıtasında bulunduğuna atıfta bulunur; Amerikadan (kıta), Amerikaya özgü anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Solanum americanum hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Solanum angustifolium
Saraç İtüzümü

Solanum dulcamara
Sofur

Solanum rantonetti
Çılgın KızManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı