DDbtn
PicPathCardamine hirsuta

Kıllı Kodim


Kıllı Kodim - Cardamine hirsuta [ Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen ]
Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen

25 cm kadar boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik ve sıklıkla yapraksız, alt kısmı sert [022#tüylü#]dür. Yapraklar en altta, belirgin rozet (çevrel) dizilimli, tek tüysü birleşik; sap [022#kıllı#]; yaprakçıklar 1-5 çift ve terminal 1 adet, 0.6-3 cm genişlikte, [007#böbreksi#], kenarlar tam, dalgalı, dişli veya 3-5 loblu; terminal yaprakçık diğerlerinden daha büyük; varsa gövde yaprakları dip yapraklarından daha küçüktür. Çiçeklenme genellikle Şubat-Temmuz aylarında; [006#çanak yapraklar#] 1.5-2.5 mm; [006#taç yapraklar#] 4 adet, 2.5-4.5 x 0.5-1.1 mm, ıspatulamsı, beyaz; [006#ercik#] 4, nadiren 6 adettir. Meyve baklamsı, silindirik, 15-25 x 1-1.4 boyutlarda ve yukarı doğru kıvrımlı; tohumlar 14-40 adet, 0.9-1.3 mm, [007#dikdörtgenimsi#]dir. Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş yerler, yol kenarları, tarlalar, döküntü alanlarda gelişim gösterebilirler; evrensel olarak ekinlere yabansı/zararlı ot kabul edilir.Dörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Capparales
            └—Brassicaceae
              └—Cardamine

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Meyve

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Cardamine hirsuta L.
Arabis heterophylla G.Forst. ex DC.
Cardamine humilis Kit.
Cardamine tenella E.D.Clarke
Crucifera cardamine E.H.L.Krause
Ghinia sylvatica Bubani

İngilizce
Hairy Bittercress

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Cardamine cins adı Yunanca kardamon kelimesinden türetilmiştir; kardamon aslında kakuledir ve zencefil ailesindeki alakasız bir başka bitkiden elde edilir.

Hirsuta Latincede `kıllı, tüylü` anlamına gelen hirsitus kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Cardamine hirsuta hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Cardamine raphanifolia
ÇeykodimManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı