DDbtn
PicPathOxalis pes-caprae

Koca ekşiyonca


Koca ekşiyonca - Oxalis pes-caprae [ Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak 2015 © Serdar Ölez ]
Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak 2015 © Serdar Ölez

Çok yıllık otsu bir türdür. Gövde kısa, genellikle toprak altında, köksaplı; soğanlar birçok, uç kısım köklü, < 2.5 cm, beyaz veya kahverengidir. Yapraklar 40 veya daha az sayıda, bazal, gevşek rozet (çevrel) dizilimli; yaprak sapı 12 cm kadar; yaprakçıklar en çok 3.5 cm, sıklıkla eflatun lekeli, [022#tüylü#]dür. Çiçeklenme Ocak-Mayıs ayları arasında; çiçek durumu [002#şemsiyemsi#], en çok 20 çiçekli; çiçek kümesi sapı <30 cm; [006#çanak yapraklar#] <7 mm, [007#mızraksı-dikdörtgenimsi#], uç kısım sıklıkla 2 portakal rengi küçük yumrlu; [006#taç yapraklar#] <2.5 cm , sarı; [006#sapçıklar#] <7 mm, [022#tüylü#]dür. 820m yüksekliklere kadar; tahrip edilmiş yerler, yol kenarları, meralar ve kumluklarda gelişim gösterirler.Hızırşah Köyü / Datça / Muğla - Ocak 2015 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Oxalidaceae
              └—Oxalis

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Tomurcuk

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Oxalis pes-caprae L.
Bolboxalis cernua (Thunb.) Small
Oxalis cernua Thunb.

İngilizce
Bermuda Buttercup

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Oxalis Latincede `ekşi` anlamına gelen oxus kelimesinden türetilmiştir; cins adı 17.yy başlarında, yapraklarındaki keskin tada atfen verilmiştir.

Pes-caprae latincede 'ayak' anlamına gelen pes kelimesi ve 'keçi' anlamına gelen caprae kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; yaprakların ana hatlarının bir keçinin ayak izlerine benzemesinden esinlenilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Oxalis pes-caprae hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Oxalis articulata
Pembe ekşiyonca

Oxalis corniculata
Sarı Ekşiyonca

Oxalis spp.
EkşiyoncalarManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı