DDbtn
PicPathSedum palmeri

Palmer Damkoruğu


Palmer Damkoruğu - Sedum palmeri [ Ankara (İç mekan) - Aralık 2018 © Serdar Ölez ]
Ankara (İç mekan) - Aralık 2018 © Serdar Ölez

25-30 cm boylanabilen, çok yıllık, egzotik bir sukulent türüdür. Gövde başlangıçta diktir, geliştikçe yatıklaşır ve dökümlü bir görünüm kazanır. Yaprak dizilimi 2-8 cm çapta rozet; yapraklar [007#ters yumurtamsı#], hafifçe [007#ıspatulamsı#], soluk yeşil, sıklıkla kışları kırmızımsı, [003#yuvarlatılmış uçlu#], [003#ufak çıkıntılı#], 14-38 mm uzun ve 6-14 mm boyutlardadır. Çiçeklenme sıklıkla Mart-Nisan aylarında; çiçek durumu [002#birleşik salkım#], 4-8 cm uzunlukta; [026#brakte#] 9-20 x 3-9 mm; çiçekler en çok 2 cm çapta; [006#çanak yapraklar#] 5 adet, 6-7 x 1-2 mm, mızraksı, sivrimsi; [006#taç yapraklar#] 5 adet, sarı, 8-9 x 2 mm, [007#dikdörtgenimsi-mızraksı#], hafifçe omurgalı, [003#keskin uçlu#]; [006#ercik#] 10 adet, 5-6 mm uzun; [006#ercik başı#] sarı; [006#pistil#]ler 5 adet ve 5 mm uzunluktadır.Ankara (İç mekan) - Aralık 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Crassulaceae
              └—Sedum

Taksonomi

Gövde

Çiçek

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Sedum {Latince}: damkoruğu.

Palmeri türü Meksika'da önemli araştırmalar yapmış Amerikalı botanikçi Edward Palmer'a (1829-1911) ithafen adlandırılmıştır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Sedum pallidum
Soluk Damkoruğu

Sedum spurium
Kırmızı Kayakoruğu

Sedum stoloniferum
PisikulağıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı