DDbtn
PicPathMusa ornata

Süs Muzu


Süs Muzu - Musa ornata [ Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez

3 m kadar boylanabilen, egzotik bir süs bitkisidir. Gerçek gövde toprak altında, üstte kalan kısım ise yaprak diplerinin üst üste gelmesiyle oluşan yalancı gövdedir; toprak altında [028#fışkın#]lar üreterek ana bitkinin yanında yenileri gelişir. Yapraklar [007#dikdörtgenimsi#], 2 x 0.35 m boyutlara kadar, [003#kesik uçlu#], taban düzensiz köşeli, koyu yeşil, orta damar kırmızımsı; sap 0.6 m kadar uzunluktadır. Çiçek durumu [002#akrep talkım#], terminal, 12-20 çiçekli; [026#brakte#] pembemsi, çiçekleri örten; çiçekler tek cinsli; [006#çanak yapraklar#] ve [006#taç yapraklar#] 3`er adet, 3 [006#çanak#] ve 2 [006#taç yaprak#] birbirlerine kaynamış, kalan [006#taç yaprak#] belirgin; üreyimli [006#ercik#] sayısı 5, nadiren 1 ilave az gelişmiş üreyimsiz [006#ercik#]; [006#ercik başı#] 2 bölmeli [006#ovaryum#] gömülü, 3 bölmeli, tüm bölmeler üreyimli; [006#tohum taslağı#] çok sayıda; [006#boyuncuk#] terminal, ipliksi; [006#tepecik#] 3 bölmelidir. Meyve salkımlar halinde, çok sayıda, en çok 10 cm uzunlukta, başlangıçta eflatun veya pembe, sonraları yeşilimsi, olgunlukta sarı renkte; tohumlar siyah renktedir.Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Zingiberales
            └—Musaceae
              └—Musa

Taksonomi

Erkek çiçek

Dişi çiçek

Meyve

Detay/Diğer
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Musa ornata Roxb.
Musa mexicana Matuda
Musa speciosa Ten.
Musa troglodytarum var. rubrifolia Kuntze

İngilizce
Ornamental Banana

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Musa {Arapça مَوْزَة‎ (mawza)}: muz bitkisi.

Ornata Latincede `süslü, süslenmiş` anlamına gelen ornatus kelimesinden türetilmiştir; genellikle bitkinin gösterişli çiçeklerini işaret eder.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Musa acuminata
Muz AğacıManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı