DDbtn
PicPath
";Süs Muzu

Musa ornata


Musa ornata [ Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez ]
Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez
3 m kadar boylanabilen, egzotik bir süs bitkisidir. Gerçek gövde toprak altında, üstte kalan kısım ise yaprak diplerinin üst üste gelmesiyle oluşan yalancı gövdedir; toprak altında lar üreterek ana bitkinin yanında yenileri gelişir. Yapraklar , 2 x 0.35 m boyutlara kadar, , taban düzensiz köşeli, koyu yeşil, orta damar kırmızımsı; sap 0.6 m kadar uzunluktadır. Çiçek durumu , terminal, 12-20 çiçekli; pembemsi, çiçekleri örten; çiçekler tek cinsli; ve 3`er adet, 3 ve 2 birbirlerine kaynamış, kalan belirgin; üreyimli sayısı 5, nadiren 1 ilave az gelişmiş üreyimsiz ; 2 bölmeli gömülü, 3 bölmeli, tüm bölmeler üreyimli; çok sayıda; terminal, ipliksi; 3 bölmelidir. Meyve salkımlar halinde, çok sayıda, en çok 10 cm uzunlukta, başlangıçta eflatun veya pembe, sonraları yeşilimsi, olgunlukta sarı renkte; tohumlar siyah renktedir.
Yeni gözlem bildirTropikal Kelebek Bahçesi / Konya - Eylül 2018 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
  • Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya
    Eylül 2018 © Elif Deniz Haberal
  • Tropikal Kelebek Bahçesi / Konya
    Eylül 2018 © Serdar Ölez

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Liliopsida
Zingiberales
Musaceae
Musa
Ornata

Etimoloji

Musa {Arapça مَوْزَة‎ (mawza)}: muz bitkisi.
Ornata Latincede `süslü, süslenmiş` anlamına gelen ornatus kelimesinden türetilmiştir; genellikle bitkinin gösterişli çiçeklerini işaret eder.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Musa ornata Roxb.
Sinonimler (Tam liste)

- Musa mexicana Matuda
- Musa speciosa Ten.
- Musa troglodytarum var. rubrifolia Kuntze
İngilizce

Ornamental Banana

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar mekanlar, rotalar ve canlılar hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize info@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Bu sayfaya atıf yapmak için MLA, CMOS, APA, ASA, MHRA,... kalıplarından yararlanabilirsiniz. Paylaşılan fotoğraf ve metinlerinların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotograf veya metni www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı