DDbtn
PicPath
Flora    Patika    Gezi Notları   Geranium psilostemon

Zarif Itır

(Kara gözlü turnagagası, Ermeni turnagagası)

Zarif Itır - Geranium psilostemon [ Çat Köyü / Pazar / Rize - Aralık 2017 © Serdar Ölez ]
Çat Köyü / Pazar / Rize - Aralık 2017 © Serdar Ölez

20-100 cm boylanabilen, kök gövdeli (rizomlu), çok yıllık, otsu zarif bir türdür. Gövde ucu aşağı doğru bakan [022#hav#]larla kaplıdır. Dip yapraklar [007#sığ elsi#], en-boy oranı 3/4-4/5, dilimler eşkenar dörtgen biçimli, tüysü loblu ve keskin çentikli dişlidir. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek sapı [022#salgılı tüylü#]-[022#havlı#], meyve döneminde dik; [006#çanak yapraklar#] [022#salgılı tüylü#]-[022#cılız tüylü#], 8-10 mm, kılçık 2-4,5 mm; [006#taç yapraklar#] ters yumurtamsı, tam kenarlı veya çökük, 15-23 mm, eflatunumsu, dip kısımlar siyah renklidir. Meyve [008#mericarp#], [022#kısa havlı#]; tohumlar beneklidir. 1400-2400 m yükseklikler arasında; çam ormanları, çalılıklar ve çayırlıklarda doğal gelişim gösterirler.Çat Köyü / Pazar / Rize - Aralık 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Geraniales
            └—Geraniaceae
              └—Geranium

Taksonomi

Kapak foğrafı

Genel görünüm

Yaprak

Erdişi çiçek

Türkiye doğal yayılışı

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Geranium Yunancada `turna, boynunu turna gibi uzatmış` anlamına gelen geranos kelimesinden türetilmiştir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Geranium psilostemon hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Geranium ibericum
Kafkas turnagagası

Geranium rotundifolium
HelilokManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu ve Fikri Mülkiyet Hakkı paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı