DDbtn
PicPathEchium vulgare

Engerekotu


Engerekotu - Echium vulgare [ Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez ]
Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez

30-50 cm boylanabilen, iki yıllık veya [031#monokarpik#], otsu bir bitki türüdür. Gövde genellikle basit, seyrek veya yoğun yaygın [022#kılçıklı#] tüylüdür. Yapraklar [022#kıllı-kılçıklı#]; dipte 120 x 11 mm, [007#şeritsi-mızraksı veya dikdörtgenimsi#], sivrimsi, dışbükey, kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey,; gövdede daha kısa, hemen hemen [007#mızraksı#] ve sapsızdır. Çiçeklenme Mayıs-Eylül ayları arasında; çiçek durumu dikdörtgenimsi [002#başaksı#], çiçeklenme geliştiğinde [002#talkım (cymes)#]; çanak çiçek gelişiminde 5-6 mm, meyvelenmede 10 mm; [006#taç#] derin mavi, 14-18 mm, genişçe huni şeklinde, seyrek tüylü; [006#ercik#] genellikle uzun, dışa taşmış; [006#sapçıklar#] mavi-eflatunumsu; [006#boyuncuk#] ~ 1 mm`lik iki parçalıdır. Meyve sert kabuklu, ~ 2.5 x 1.5 mm, belirgin sırtlı ve keskin uçlu, düzensiz olarak ağsı girintilidir. Deniz seviyesi ile 2440 m yükseklikler arasında; çam ve göknar orman altlarında, yol kenarı toprak yığınlarında ve çalılıklarda gelişim gösterirler.Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Boraginaceae
              └—Echium

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Echium vulgare L.

İngilizce
Common Viper'S Bugloss

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Echium Yunancada `engerek yılanı` anlamına gelen ekhiskelimesinden türetilmiştir; bazı kaynaklar bunun engerek başını andıran tohumlardan kaynaklandığını söyler; diğerleri ise ince çiçek boyuncuğunun sonundaki çatalların, engerek diline benzer olduğunu iddia eder.

Vulgare {Latince}: yaygın.


Etimoloji

Bu kaynaklar Echium vulgare hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Echium plantagineum
Kırkbatıran

Arisarum vulgare subsp. vulgare
Yılancıkotu

Clinopodium vulgare
Yabani fesleğen

Ligustrum vulgare
Kurtbağrı

Marrubium vulgare
Bozotu

Origanum vulgare subsp. viride
İzmir Kekiği

Tanacetum vulgare
Solucan OtuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı