DDbtn
PicPath
";Engerekotu

Echium vulgare


Echium vulgare [ Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez ]
Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez
30-50 cm boylanabilen, iki yıllık veya , otsu bir bitki türüdür. Gövde genellikle basit, seyrek veya yoğun yaygın tüylüdür. Yapraklar ; dipte 120 x 11 mm, , sivrimsi, dışbükey, kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey,; gövdede daha kısa, hemen hemen ve sapsızdır. Çiçeklenme Mayıs-Eylül ayları arasında; çiçek durumu dikdörtgenimsi , çiçeklenme geliştiğinde ; çanak çiçek gelişiminde 5-6 mm, meyvelenmede 10 mm; derin mavi, 14-18 mm, genişçe huni şeklinde, seyrek tüylü; genellikle uzun, dışa taşmış; mavi-eflatunumsu; ~ 1 mm`lik iki parçalıdır. Meyve sert kabuklu, ~ 2.5 x 1.5 mm, belirgin sırtlı ve keskin uçlu, düzensiz olarak ağsı girintilidir.
Yeni gözlem bildirBulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez


Görseller


Gözlemler

.
  • Türkiye'de doğal yayılışı
    BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
  • Bulduk / Çankırı
    Haziran 2017 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2440 m yükseklikler arasında; çam ve göknar orman altlarında, yol kenarı toprak yığınlarında ve çalılıklarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Lamiales
Boraginaceae
Echium
Vulgare

Etimoloji

Echium Yunancada `engerek yılanı` anlamına gelen ekhiskelimesinden türetilmiştir; bazı kaynaklar bunun engerek başını andıran tohumlardan kaynaklandığını söyler; diğerleri ise ince çiçek boyuncuğunun sonundaki çatalların, engerek diline benzer olduğunu iddia eder.
Vulgare {Latince}: yaygın.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Echium vulgare L.
Sinonimler (Tam liste)

- Echium vulgare
İngilizce

Common Viper'S Bugloss


Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


.