DDbtn
PicPathPrunella laciniata

Bodur Fesleğen


Bodur Fesleğen - Prunella laciniata [ Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez ]
Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez

12-18 cm, nadiren 40 cm`ye kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Yapraklar karşılıklı dizili, diğer türlerden farklı olarak dar, daha sık [022#tüylü#]; üst yapraklar genellikle ± derin [007#sığ tüysü bölmeli#] veya [007#lirat#] formdadır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında; [004#çanak#] üst parçası her zaman dişli, yanal dişler ile orta diş arasındaki girinti daha derin çentikli; [004#taç#] genişçe, 12-16 mm, genellikle krem beyaz, nadiren leylak rengi veya soluk mavi-menekşe renginde; [004#başcık#] 4 adettir. Meyve sert kabuklu, 2.5 x 1.5 mm boyutlardadır. Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında; geniş yapraklı ve ibreli ormanlar, çayırlıklar tarlalarda gelişim gösterir.Bulduk / Çankırı - Haziran 2017 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Prunella

Taksonomi

Genel görünüm

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Prunella laciniata (L.) L.
Prunella afriquena Pau & Font Quer
Prunella alba var. integrifolia Godr.
Prunella sulphurea Mill.
Prunella vulgaris var. laciniata L.

İngilizce
Cutleaf Selfheal

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Prunella cins adı Latincede 'bir boğaz iltahabı' verilen ad olarak bilinen brunella kelimesinden türetilmiştir; cins bu hastalığın tedavisınde kullanılmaktadır.

Laciniata Latincede `kesik` anlamına gelen lacer kelimesinden türetilmiştir; genellikle yapraklardaki saçaklı, yırtık veya kesiklere işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Prunella laciniata hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Prunella orientalis
Acı fesleğen

Prunella vulgaris
Gelinciklemeotu

Rhus typhina Laciniata
Kızaran SumakManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı