DDbtn
PicPath
";Katır çiğdemi

Colchicum szovitsii


NGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez
Soğan yumurtamsı-küremsi, 1-3.5 x 0.8-2.5 cm; dış tunik siyahımsı-koyu kahverengi kağıtsı, iç kırmızımsı-kahverengi ve zarsı-kağıtsıdır. Yapraklar çiçeklenme ile eşzamanlı; yarı dik veya yayılı; , 10-25 × 1.5-3.5 cm, , sıklıkla , tam kenarlı veya hafifçe dalgalı ve dür. Çiçeklenme Şubat-Haziran arasında; çiçekler 1-5 adet, çan şeklinde; tüpü beyaz veya sarımsı beyaz, üst kısım eflatunumsu pembe in üst; dilimler 1. 5-2.5 x 0.4-1.2 cm, , 7-15 damarlı, beyaz veya eflatunumsu pembe, , bazen lı; 5-13 mm, beyaz veya krem rengi, tabanda şişik ve sarı, ; 1.5-4 x 0.8-1.2 mm; düz, beyaz veya sarımsı beyaz, tepecik benek şeklindedir. Meyve 2-3.5 x 1-2 cm, yumurtamsı-küremsi, kuruduğunda kahverengi noktalı, ucu sivri çıkıntılı, ; tohumlar kırmızımsı kahverengi, 1.5-4 mm çapta, küremsidir.
Yeni gözlem bildirNGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

200-3250 m yükseklikler arasında, nemli çayırlıklar, alpin çimenlikler, bozkırlar, çam orman altlarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Colchicum Antik Çağ'da Türkiye`nin Batı Karadeniz Bölgesi ve Gürcistan`ın bir bölgesini içine alan eski bir krallığın adı olan Colchis {Yunanca} kelimesinden türetilmiştir; yine bu isimle mitolojide Argonautların varış yerinden (Medea ve Altın Örtü) bahsedilmektedir.
Szovitsii tür adı Johann Nepomuk Szovits (1782-1830)`e ithafen adlandırılmıştır; Szovits Macar bir eczacıdır ve 1827-1830 yılları arasında Kafkas Dağları ve Ermenistandan birçok bitki örneği toplamıştır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Colchicum szovitsii hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm

  Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


  .