DDbtn
PicPath
";Katır çiğdemi

Colchicum szovitsii


Colchicum szovitsii [ NGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez ]
NGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez
Soğan yumurtamsı-küremsi, 1-3.5 x 0.8-2.5 cm; dış tunik siyahımsı-koyu kahverengi kağıtsı, iç kırmızımsı-kahverengi ve zarsı-kağıtsıdır. Yapraklar çiçeklenme ile eşzamanlı; yarı dik veya yayılı; , 10-25 × 1.5-3.5 cm, , sıklıkla , tam kenarlı veya hafifçe dalgalı ve dür. Çiçeklenme Şubat-Haziran arasında; çiçekler 1-5 adet, çan şeklinde; tüpü beyaz veya sarımsı beyaz, üst kısım eflatunumsu pembe in üst; dilimler 1. 5-2.5 x 0.4-1.2 cm, , 7-15 damarlı, beyaz veya eflatunumsu pembe, , bazen lı; 5-13 mm, beyaz veya krem rengi, tabanda şişik ve sarı, ; 1.5-4 x 0.8-1.2 mm; düz, beyaz veya sarımsı beyaz, tepecik benek şeklindedir. Meyve 2-3.5 x 1-2 cm, yumurtamsı-küremsi, kuruduğunda kahverengi noktalı, ucu sivri çıkıntılı, ; tohumlar kırmızımsı kahverengi, 1.5-4 mm çapta, küremsidir.
Yeni gözlem bildirNGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez


Görseller
Gözlemler

.
 • Türkiye'de doğal yayılışı
  BizimBitkiler.org.tr Veritabanı
 • NGBB / İstanbul
  Ocak 2019 © Serdar Ölez

Ekoloji/Habitat

200-3250 m yükseklikler arasında, nemli çayırlıklar, alpin çimenlikler, bozkırlar, çam orman altlarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji

Colchicum antik çağda Türkiye`nin Batı Karadeniz Bölgesi ve Gürcitan`ın bir bölgesini içine alan eski bir krallığın adı olan Colchis {Yunanca} kelimesinde türemiştir; yine bu isimle mitolojide Argonautların varış yerinden (Medea ve Altın Örtü) bahsedilmektedir.
Szovitsii tür adı Johann Nepomuk Szovits (1782-1830)`e ithafen adlandırılmıştır; Szovits Macar bir eczacıdır ve 1827-1830 yılları arasında Kafkas Dağları ve Ermenistandan birçok bitki örneği toplamıştır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Colchicum szovitsii hakkında ilave bilgiler içerebilir...
  Ulusal Tez Merkezi
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  JSTOR Plant DB
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Tubives
  Efloras
  Plants For A Future
  NCBI Plant DB
  Plant Illustrations


 • Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


  .