Yel Çiğdemi

Crocus graveolens


Hoş kokulu, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği zarsıdır ve tabanda paralel lifler halinde saçaklıdır. Yapraklar , 5-8 adet, 0.5-1.5 mm genişlikte, üst yüzey genellikle gri-yeşil; çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. Çiçeklenme Ocak-Şubat aylarında; çiçek tomurcuğu tabanında zarsı yaprak yok; mevcut, ile aynı boyda ancak daha dar; sarı, veya ; dilimler 1.8-2.8 x 0.4-0.7 cm, , parlak portakal rengi-sarı, dışta kalanlar genellikle şeritli veya dağınık bronz renkte; 3-5 mm, sarı; 9-13 mm, sarı; çok sayıda narin ve derin portakal rengi veya sarı parçaya ayrılıdır.
Yeni gözlem bildirNGBB / İstanbul - Ocak 2019 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

500-1500 m yükseklikler arasında; taşlık yamaçlar, sıklıkla makilikler veya meşe, ardıç ve çam altı açıklıklarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir. Graveolens Latincede `yoğun` anlamına gelen gravis kelimesi ile `koku` anlamına gelen olens/olent/olère kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir; türün belirgin ve güçlü bir kokusu olduğuna işaret eder.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Crocus graveolens hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm