DDbtn
PicPathEuphorbia hypericifolia

Kantaron Yapraklı Sütleğen


Kantaron Yapraklı Sütleğen - Euphorbia hypericifolia [ Göbün Koyu / Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez ]
Göbün Koyu / Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez

15-60 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir türdür. Gövde [022#tüysüz#], az-çok dik, dallanmış, dalların uç kısımları sarkıktır. Yapraklar karşılıklı dizili, basit, [007#eliptik-dikdörtgenimsi#], 1.5–3 × 0.8–1.8 cm, taban kamamsı ve asimetrik, [003#küt veya keskin uçlu#], kenar belli-belirsiz dişli; [005#stipül#] üçgen biçimli, 1-2 mm uzun, kaynamış, kenarlar tüylü; yaprak sapı 1–3 mm uzunluktadır. Çiçek durumu [023#siyatiyum#], yaprak koltuklarında, 1-1.5 cm çapta kümelenmiş; çiçek kümesi sapı 5–20 mm; [023#siyatiyum#]lar hemen hemen sapsız; [023#involukrum#] fincan şeklinde, 1 dişi, 2-20 erkek çiçekli; erkek çiçekler sapsız, [023#brakteol#] şeritsi, [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] yok, [023#ercik#] ~ 0.5 mm uzun; dişi çiçekler kısa saplı, [032#ovaryum üstdurumlu#], [022#tüysüz#], 3 [034#karpelli#]; [023#boyuncuk#] 3 adet, ~ 0.4 mm; [023#beze#] 4 adet, taçsı uzantılar dairesel veya eliptik, beyaz veya soluk pembe renktedir. Meyve 3 bölmeli [023#regma#], 1–1.5 mm çapta, 3 tohumlu; tohumlar yumurta-üçgen biçimli, 0.5–1.1 mm çapta, hafifçe buruşuk ve kahverengimsidir. Deniz seviyesi ile 600 m yükseklikler arasında; tarım alanlarında, yol ve akarsu kenarlarında, döküntü alanlarda gelişim gösterirler.Göbün Koyu / Göcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Euphorbia hypericifolia L.
Anisophyllum hypericifolium (L.) Haw.
Chamaesyce glomerifera Millsp.
Ditritea obliqua Raf.
Euphorbia boliviana Rusby
Euphorbia papilligera Boiss.

İngilizce
Graceful spurge

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)
Bu tür E.nutans ile sıklıkla karıştırılmaktadır, ayrıca türün Türkiye`deki yayılışına dair bir bilimsel makale de bulunmamaktadır. Ancak dalların tamamen tüysüz olması, siyatiyum demetinin 10`dan çoklu olması ve kulakçıkların 3 mm`ye yakın olması nedeniyle bu türün E.hypericifolium olduğu sonucuna vardım.
Yararlanılan kaynaklar:
Euro+Med-Checklist Notulae 4
A new alien species for Italy
Contributions to the flora of Turkey 2

İleri okuma kaynağı

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.

Hypericifolia tür adı Latincede `kantaron` anlamına gelen hypericum kelimesi ile `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; kantarona benzer yapraklı anlamındadır.


Etimoloji

Bu kaynaklar Euphorbia hypericifolia hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia dendroides
Ağaç Sütleğen

Euphorbia helioscopia
Feribanotu

Euphorbia macroclada
Neblul

Euphorbia marginata
Beyaz Kenarlı Sütleğen

Euphorbia milii
İsa Çalısı

Euphorbia pulcherrima
Atatürk Çiçeği

Euphorbia tirucalli
Geyik BoynuzuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı