DDbtn
PicPathEuphorbia milii

İsa Çalısı

(Kaynana sopası)

İsa Çalısı - Euphorbia milii [ Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez ]
Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez

90 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, odunsu bir sütleğen türüdür. Gövde belli-belirsiz 3-5 köşeli, yoğun iğne dikenlidir. Yapraklar gövde uç kısmında, ardışık dizili; [005#stipül#] 1-1.3 cm diken şeklinde; yaprak sapı ~yok; aya [007#ters yumurtamsı, dikdörtgenimsi veya ters mızraksı#], 1.5-5 × 0.8-1.8 cm, taban dışbükey, sapa doğru iç bükey, tam kenarlı, uç kısım [003#yuvarlak#]tır. Çiçeklenme bütün yıl; [023#siyatiyum#]lar [002#birleşik talkım#]larda, çiçek kümesi sapı 4-7 cm; [023#siyatofil#]ler 2, [007#böbrek şeklinde#], 8-10 × 12-14 mm, genellikle parlak kırmızı, uç [003#yuvarlak#]; [023#involukrum#] çan şeklinde, 3-4 × 3.5-4 mm; beze 5, böbreksi, sarı-kırmızı; [023#erkek çiçekler#] çok sayıda; [026#brakteol#] şeritsi, ucu [022#cılız tüylü#]; [023#ovaryum#] pürüzsüz, [022#tüysüz#], genellikle [023#involukrum#] içine gömülü; [006#tepecik#] 2 parçalıdır. Meyve kapsül, 3 bölmeli, yumurta biçimli, 3.5 × 4 mm, pürüzsüz ve [022#tüysüz#]; tohumlar yumurta biçimli, 2.5 × 2 mm, gri kahverengi, yüzeyi ağsı dokudadır ve ibik yoktur. Sadece Madagaskar`da doğal olarak gelişmekte, tüm dünyada süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.Akçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Euphorbiales
            └—Euphorbiaceae
              └—Euphorbia

Taksonomi

Genel görünüm

Gövde

Yaprak

Çiçek
YETERSİZ VERİ
DATA DEFFICIENT

Yeterli bilgi bulunmamaktadır.
Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

IUCN Kırmızı Liste
Bilimsel Ad
Euphorbia milii Des Moul.

İngilizce
Christplant

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Euphorbia cins adı Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir;  1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırmıştır.

Milii adı Baron Milius'a ithafen adlandırılmıştır. Baron Milius 1818-1821 yılları arasında Madagaskar açıklarındaki Fransız sömürgesi Rèunion Adası valisidir; 1821`de Fransa`ya geri dönerken beraberinde getirdiği sütleğen türü onun adıyla anılmaktadır.


Etimoloji


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Euphorbia dendroides
Ağaç Sütleğen

Euphorbia helioscopia
Feribanotu

Euphorbia hypericifolia
Kantaron Yapraklı Sütleğen

Euphorbia macroclada
Neblul

Euphorbia marginata
Beyaz Kenarlı Sütleğen

Euphorbia pulcherrima
Atatürk Çiçeği

Euphorbia tirucalli
Geyik BoynuzuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı