DDbtn
PicPathCalicotome villosa

Keçiboğan


Keçiboğan - Calicotome villosa [ Datça Yarımadası / Muğla - Mart 2016 © Serdar Ölez ]
Datça Yarımadası / Muğla - Mart 2016 © Serdar Ölez

3 m boylanabilen, herdem yeşil, dik gelişimli bir çalı türüdür. Dallar almaşık dizili, güçlü yanal dikenli; genç sürgünler yoğun [022#ülgerli#]lidir. Yapraklar 3 yaprakçıklı birleşik; yaprakçıklar 5-15 mm, [007#ters yumurtamsı#], alt yüzeey yoğun kısa [022#ülgerli#], üst yüzey [022#tüysüz#]dür. Çiçeklenme Mart-Haziran ayları arasında; çiçek durumu çoğunlukla [002#şemsiyemsi#], 3-5, nadiren 12`ye kadar çiçekli; [026#brakte#] yapraksı; çiçek sapı 4-8 mm; [026#brakteol#] tam kenarlı, 3 parçalı; [015#çanak#] yoğun [022#ülgerli#]; [015#bayrakçık#] 12-18 mm, [015#kanat#]lar ve [015#kayıkçık#] kadar uzun ve [022#tüysüz#]dür. Meyve baklamsı 30-50 x 8-10 m, yoğun [022#ülgerli#], dikişizi biraz kalınlaşmıştır. Deniz seviyesi ile 900 m yükseklikler arasında; makilikler ve kuru taşlık topraklık alanlarda gelişim gösterirler.Datça Yarımadası / Muğla - Mart 2016 © Serdar Ölez


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Fabales
            └—Fabaceae
              └—Calicotome

Taksonomi

Gövde

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Calicotome villosa (Poir.) Link

İngilizce
Spiny Broom

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Bu kaynaklar Calicotome villosa hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Vicia villosa
Yalancı Tüylü FiğManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı