DDbtn
PicPathAmelanchier ovalis

Karagöz


Karagöz - Amelanchier ovalis [ Kızılören / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Kızılören / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş

5 m kadar boylanabilen, çalı veya ağaç formlu, yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde kabuğu genellikle gri, nadiren kahverengi veya somon rengi; kabuk gençlikte pürüzsüz ileri yaşlarda çatlaklı; genç sürgünler [022#yünsü tüylü#], sonraları [022#tüysüz#]dür. Yapraklar basit, genellikle [007#eliptik, dikdörtgenimsi veya yumurtamsı#], 2-5 x 1.5-3 cm; [005#kulakcık#] mevcut; kenar tam veya testere dişli; [003#yuvarlatılmış veya dikensi uçlu#]; taban [020#yuvarlağımsı veya yüreğimsi#]; başlangıçta her iki yüz [022#yünsü tüylü#], sonraları [022#tüysüz#]; sap 1-2 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Nisan-Haziran arasında; çiçek durumu 2-8 çiçekli [002#salkım#], [022#yünsü tüylü#]; [006#çanak yapraklar#] mızraksı; [006#taç yapraklar#] 5 adet, 10-16 mm, narin, beyaz; [006#ercik#]ler 10–20 adet; [006#ovaryum#] [032#orta veya alt durumlu#], 2–5 [034#bölümlü#], her [034#bölüm#] 2 [034#tohum taslaklı#]; çiçek sapı en çok 2 cm uzunluktadır. Meyve küremsi, 6-8 mm çapta, elmamsı, önce kırmızımsı-eflatun olgulukta mavimsi-siyah renkte, genellikle tatlı ve sulu; [006#çanak yapraklar#] kalıcı, genellikle geriye doğru kıvrımlıdır. 400-1200 m yükseklikler arasında; kayalık yerler ve çalılıklarda gelişim gösterirler.Kızılören / Konya - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Amelanchier

Taksonomi

Kapak fotoğrafı

Genel görünüm

Gövde

Sürgün

Yaprak

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Amelanchier ovalis Medik.
Amelanchier vulgaris Moench
Amelanchier rotundifolia (Lam.) Dum.Cours.
Aronia amelanchier (L.) Rchb.
Crataegus amelanchier (L.) Desf.
Pyrus amelanchier (L.) L.f.

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Metinde geçen terimler (8)

Metinde geçen terimler (9)

Amelanchier {Fransızca}: üvez ağacı.

Ovalis Fransızcada `yumurta şekilli` anlamına gelen oval kelimesinden türetilmiştir; genellikle tür yapraklarının şeklini işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Amelanchier ovalis hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı