DDbtn
PicPathRosa hemisphaerica

Kadıngöbeği


Kadıngöbeği - Rosa hemisphaerica [ Beynam / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Beynam / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş

2 m boylanabilen, kışın yaprak döken, odunsu bir türdür. Gövde seyrek sivri dikenli; dikenler genellikle sert kılsı uçlu; genç filizler dikensizdir. Yapraklar bileşik tüysü; yaprakçıklar 5-7 adet, [007#ters yumurtamsı#], 1.2-2.5 x 0.8-1.6 cm boyutlarda, [003#küt veya girintili uçlu#], taban hemen hemen [020#kamamsı#], çift dişli kenarlı ancak genellikle tabadan 1/3`ü dişsiz, üst yüzey gri-yeşil yukarıda, alt yüzey dumanlı ve basık [022#havlı#]; yaprak ekseni yoğun [022#salgılı tüylü#]; [005#stipül#] sıklıkla dişlidir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek sapı 0.5-1 cm; [006#taç yapraklar#] dar ve soluk in sarı; [006#boyuncuk#] [022#tüylü#]; [006#tepecik#] tek parça; [036#hipantiyum#] 1.2-1.5 cm, derin portakal-kırmızımsı renktedir. 800-1800 m yükseklikler arasında; kuru alanlarda, su yataklarında, toprak yığınlarında, kireçtaşı ve volkanik yamaçlarda doğal gelişim gösterir.Beynam / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rosales
            └—Rosaceae
              └—Rosa

Taksonomi

Genel görünüm

Yaprak

Çiçek

Yaprakçık

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Rosa hemisphaerica Herrm.
Rosa lutea var. sulphurea (Dryand.) Regel
Rosa raphinii Boiss. & Balansa
Rosa sulphurea Dryand.

İngilizce
Sulfur Rose

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Metinde geçen terimler (7)

Rosa {Latince}: gül.

Hemisphaerica Latincede `yarım` anlamına gelen hemi öneki ile Yunancada `top gibi, küresel` anlamına gelen sphaira kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; genellikle yarı küresel meyve veya hipantiyumu işaret eder.


Etimoloji

Bu kaynaklar Rosa hemisphaerica hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Hibiscus Rosa-Sinensis
Japon Gülü

Hypericum androsaemum
Kamaniça

Rosa banksiae
Ponpon Gül

Rosa canina
KuşburnuManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı