DDbtn
PicPath



Fritillaria pinardii

Mahcup lale


Mahcup lale - Fritillaria pinardii [ Beynam / Ankara - Mart 2018 © Ahmet Demirtaş ]
Beynam / Ankara - Mart 2018 © Ahmet Demirtaş

6-20 cm boylanabilen, soğanlı bir türdür. Gövde nadiren altta [022#kabarcıklı#]; soğan 3 cm çaptadır. Yapraklar 3-8 adet, dumanlı, [007#genişçe mızraksı#], en alttaki 2.5-8 x 0.5-2.4 cm boyutlardadır. Çiçekler 1-2 adet; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] çan şeklinde, dış kısmı eflatunumsu-grimsi, iç kısmı sarımsı-portakal rengi veya yeşilimsi renkte; dışta kalan dilimler [007#mızraksı#], genellikle [003#keskin veya yuvarlatılmış uçlu#], 1.5-2.5 x 0.5-0.8 cm, içte kalanlar daha geniş ve genellikle [003#küt uçlu#]; balözü bezi şeritsi-mızraksı, 3-5 x 1-1.5 mm; [006#çiçek zarfı (çanak+taç)#] tabanından 1 mm yukarıda; [006#sapçıklar#] 6-11 mm, genellikle şişik, [022#kabarcıklı#]; [006#boyuncuk#] 7-10 mm; [006#tepecik#] bütün veya 3 parçalı, parçalar 1-2 mm uzunluktadır. Meyve kapsül, yumurtamsı-dikdörtgenimsi, 11-30 × 11-15 mm; tohumlar 3-7 × 3-5 mm, yumurtamsı; tohum dış kabuğu soluk kahverengi ve ağsı dokudadır. 1000-2500 m yükseklikler arasında; karın kalkmaya yakın olduğu dönemlerde; çayırlık alanlar, taşlık yamaçlar, alpin bozkırlar, karaçam, sarıçam, toros sediri ve göknar orman altlarında; serpantin toprak yapısında doğal gelişim gösterirler.



Beynam / Ankara - Mart 2018 © Ahmet Demirtaş






    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Liliopsida
          └—Liliales
            └—Liliaceae
              └—Fritillaria

Taksonomi

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad ve Bazı Sinonimler
Fritillaria pinardii Boiss.
Fritillaria alpina Freyn & Sint.
Fritillaria brevicaulis Baker
Fritillaria syriaca Hayek & Siehe
Fritillaria zagrica Stapf
Theresia pinardii (Boiss.) Klatt

İngilizce
Alpin's fritillary

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Davis, 1984, Flora of Turkey: and the East Aegean Islands Vol:8 Page:299

Bulb to 3 cm diam., usually with bu1b1ets and sometimes stolons. Stem 6-20 cm, sometimes papillose below. Leaves 3-8, glaucous, lowest 2.5-8 x 0.5-2.4 cm, broadly to narrowly lanceolate. Flowers 1-2; perianth narrowly campanulate, purplish to greyish outside, yellowish-orange or greenish inside; outer segments lanceolate, usually acute or rounded, 1.5-2.5 x 0.5-0.8 cm, inner broader, usually obtuse. Nectaries linear-lanceolate, 3-5 x 1-1.5 mm, 1 mm above perianth base. Filaments 6-11 mm, usually swollen, papillose. Style 7-10 mm, slender to stout, undivided or 3-fid at apex; branches 1-2 mm. Capsule not winged. Fl. 4-6. Rocky hillsides and upland steppe, often by late snow patches, 1000-2500 m. N.W. & W. Iran, Soviet Armenia, Syria, Lebanon. Ir.-Tur. element.

Yararlanılan ana kaynak
Akdeniz bölgesi (Türkiye) Fritillaria L. (Liliaceae) cinsinin revizyonu

İleri okuma kaynağı

Fritillaria Latincede `zar kupası` anlamına gelen fritillus kelimesinden türetilmiştir; tartışmalı bir söylem olmasına karşın çiçekler üzerindeki damalı desenlere de işaret ettiği ifade edilmektedir.


Etimoloji

Bu kaynaklar Fritillaria pinardii hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları






Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı