DDbtn
PicPathScutellaria altissima

Uzun kaside


Uzun kaside - Scutellaria altissima [ Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş

50-90 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde basit veya karşılıklı dik dallı, genellikle 4 köşeli, üst kısımlar [022#kısa havlı#] ve [022#salgılı tüylü#]dür. Yapraklar gövde ortasında, [007#yumurtamsı-kalpsi#], 80-90 x 45-55 mm, tırtırlı kenarlı, [003#küt veya sivri uçlu#], [022#tüysüz veya seyrek tüylü#]; yaprak sapı 25-30 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Temmuz-Ağustos aylarında; çiçekler durumu seyrek [002#başağımsı salkım#], 20-30 mm; [026#brakte#] 6 x 3 mm, yumurtamsı, hafifçe [004#çanak#]tan uzun; [004#çanak#] 4 mm, mevyelenmede 8-10 mm; [004#taç#] soluk açık mor; [004#alt dudak#] beyaz, açık mor çizgili ve 20-23 mm uzunluktadır. Yaklaşık 800 m civarı yüksekliklerde; taşlık kireçtaşı yamaçlarda, döküntü topraklarda doğal gelişim gösterir.Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Temmuz 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Lamiales
            └—Lamiaceae
              └—Scutellaria

Taksonomi

Çiçek

Türkiye doğal yayılışı
Bilimsel Ad
Scutellaria altissima L.

İngilizce
Tall Skullcap

Diğer adlandırmalar

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Metinde geçen terimler (6)

Bu kaynaklar Scutellaria altissima hakkında ek bilgiler verebilir

Türkiye Bitkileri
Tez Merkezi
Google Images
Plant Illustrations

Ek başvuru kaynakları


Bu türler de ilginizi çekebilir...
Scutellaria orientalis
Sarı Kaside

Ailanthus altissima
KokarağaçManifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı