DDbtn
PicPath
";Haçotu

Crucianella sp.


Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş
25-50 cm boylanabilen, tek veya çok yıllık, otsu bir cinstir. Gövdeler genellikle tabanda odunsu; dallar uzun, narin, dört köşelidir. Yapraklar genellikle , nadiren ; üst yapraklar karşılıklı dizili, yok; alt yapraklar çevrel dizili, ipliksi dir. Çiçeklenme Nisan-Ağustos arasında; çiçek durumu ; çiçekler küçük, genellikle tekil, sapsız veya kısa sapcıklı; mevcut, her çiçek için 3 adet; küçük, fincansı, loblar fark edilmesi zor; tüp tan uzunca, 4-5 loblu; 4-5, gömülü; şeritsi; ± yassı; uca doğru ikiye bölünmüş, ipliksi, sıklıkla tüpünden uzunca, dallar düzensiz; 2, küresel. Meyve sert kabuklu, 2 bölmeli, olgunlaşınca açılmayan, dikdörtgenimsi-şeritsi, nadiren küremsi; tohum 1, çoğunlukla dikdörtgenimsi şekildedir.
Yeni gözlem bildirOyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Akdeniz Bölgesi, Orta ve Batı Asya ülkelerine yayılı 35-40 türü, Türkiye`de ise 15 civarında türü bulunmaktadır; deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; çam ormanı açıklıkları, makilikler, friganalar, taşlık yamaçlar, meyve bahçeleri ve tarlalarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Etimoloji

Crucianella cins adı Latincede `haç` anlamına gelen crux kelimesinden türetilmiştir; crucianella kelimesi 'küçük haç' ifadesinin düzgün olmayan şekilde ifade edilmiş halidir.
sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Crucianella sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm

  Creative Commons Lisansı Kim bu gezenadam


  .