DDbtn
PicPathCrucianella sp.

Haçotu


Haçotu - Crucianella sp. [ Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş

25-50 cm boylanabilen, tek veya çok yıllık, otsu bir cinstir. Gövdeler genellikle tabanda odunsu; dallar uzun, narin, dört köşelidir. Yapraklar genellikle [007#şeritsi veya mızraksı#], nadiren [007#yumurtamsı veya ters yumurtamsı#]; üst yapraklar karşılıklı dizili, [005#stipül#] yok; alt yapraklar çevrel dizili, [005#stipül#] ipliksi dir. Çiçeklenme Nisan-Ağustos arasında; çiçek durumu [002#başak#]; çiçekler küçük, genellikle tekil, sapsız veya kısa sapcıklı; [026#brakte#] mevcut, her çiçek için 3 adet; [006#çanak#] küçük, fincansı, loblar fark edilmesi zor; [006#taç#] tüp [006#çanak#]tan uzunca, 4-5 loblu; [006#ercik#] 4-5, gömülü; [006#başcık#] şeritsi; [006#ovaryum#] ± yassı; [006#boyuncuk#] uca doğru ikiye bölünmüş, ipliksi, sıklıkla [006#taç#] tüpünden uzunca, dallar düzensiz; [006#tepecik#] 2, küresel. Meyve sert kabuklu, 2 bölmeli, olgunlaşınca açılmayan, dikdörtgenimsi-şeritsi, nadiren küremsi; tohum 1, çoğunlukla dikdörtgenimsi şekildedir. Akdeniz Bölgesi, Orta ve Batı Asya ülkelerine yayılı 35-40 türü, Türkiye`de ise 15 civarında türü bulunmaktadır; deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; çam ormanı açıklıkları, makilikler, friganalar, taşlık yamaçlar, meyve bahçeleri ve tarlalarda doğal gelişim gösterir.Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş


    Plantae
      └—Magnoliophyta
        └—Magnoliopsida
          └—Rubiales
            └—Rubiaceae
              └—Crucianella

Taksonomi

Metinde geçen terimler (1)

Metinde geçen terimler (2)

Metinde geçen terimler (3)

Metinde geçen terimler (4)

Metinde geçen terimler (5)

Crucianella cins adı Latincede `haç` anlamına gelen crux kelimesinden türetilmiştir; crucianella kelimesi 'küçük haç' ifadesinin düzgün olmayan şekilde ifade edilmiş halidir.

sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.


Etimoloji


Manifesto: Tamamen amatör bir grup tarafından hazırlanan bu sayfalar ağaçlar ve bitkiler hakkında genel bilgiler vererek, insanların doğa sevgisi ve onu koruma ve araştırma isteğini arttırmayı hedefler. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerden büyük kısmı açık kaynaklardan derlenen ve tercüme edilen bilgilerle oluşturulmuştur. Terimlerin tercümesinde Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, ANG Vakfı ve Flora Araştırmaları Derneği'nin işbirliğyle hazırlanan Türkiye Florası kitabı Terimler Sözlüğünden yararlanılmıştır. Bitki yayılışları için www.tubives.com sitesindeki haritalar esas alınmış, bu haritalar Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği üyelerinin gözlemleriyle güncellenerek kullanılmıştır. Bu sayfalar hazırlanırken ayrıca CABI, PFAF, IUCN, ITIS, USDA, ThePlantList, Jepson Herbarium, efloras.org, Agaclar.org, ve TurkiyeBitkileri veritabanlarından geniş ölçüde yararlanılmıştır. GezenAdam sayfalarında yayınlanan içeriklere katkıda bulunmak veya değiştirmemiz gerektiğini düşündüğünüz kısımları bildirmek için bize solez@gezenadam.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Yasal Uyarı: Bu sayfa Creative Commons Atıf-AynıLisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile korunmaktadır. Paylaşılan fotoğrafların tüm sorumluluğu paylaşımı yapan editöre aittir. Editör bu fotografı www.gezenadam.com web sitesinde yayınlayarak, fotoğrafın sanatçı adı ve bu sayfa bağlantısı verilmesi kaydı ile diğer web sitelerinde yayınlanmasına izin verdiğini kabul etmektedir. Editör kendisine ait olmayan ve telif hakkı içeren veya T.C. yasalarına uygunsuz paylaşımlar yapamaz. GezenAdam şikayet postası almadığı sürece bu paylaşımları yayında tutar ve içerik sorumluluğunu kabul etmez. Bu paylaşımların içeriği ile ilgili uygunsuz bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen Site Yöneticisine bildiriniz. Bildiriminiz en kısa sürede değerlendirilip size bilgi verilecektir.
Creative Commons Lisansı