DDbtn
PicPath
";Haçotu

Crucianella sp.


Crucianella sp. [ Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş ]
Oyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş
25-50 cm boylanabilen, tek veya çok yıllık, otsu bir cinstir. Gövdeler genellikle tabanda odunsu; dallar uzun, narin, dört köşelidir. Yapraklar genellikle , nadiren ; üst yapraklar karşılıklı dizili, yok; alt yapraklar çevrel dizili, ipliksi dir. Çiçeklenme Nisan-Ağustos arasında; çiçek durumu ; çiçekler küçük, genellikle tekil, sapsız veya kısa sapcıklı; mevcut, her çiçek için 3 adet; küçük, fincansı, loblar fark edilmesi zor; tüp tan uzunca, 4-5 loblu; 4-5, gömülü; şeritsi; ± yassı; uca doğru ikiye bölünmüş, ipliksi, sıklıkla tüpünden uzunca, dallar düzensiz; 2, küresel. Meyve sert kabuklu, 2 bölmeli, olgunlaşınca açılmayan, dikdörtgenimsi-şeritsi, nadiren küremsi; tohum 1, çoğunlukla dikdörtgenimsi şekildedir.
Yeni gözlem bildirOyaca / Gölbaşı / Ankara - Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş


Gözlemler

.
  • Oyaca / Gölbaşı / Ankara
    Haziran 2017 © Ahmet Demirtaş

Ekoloji/Habitat

Akdeniz Bölgesi, Orta ve Batı Asya ülkelerine yayılı 35-40 türü, Türkiye`de ise 15 civarında türü bulunmaktadır; deniz seviyesi ile 1500 m yükseklikler arasında; çam ormanı açıklıkları, makilikler, friganalar, taşlık yamaçlar, meyve bahçeleri ve tarlalarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Eukarya
Plantae
Magnoliophyta
Magnoliopsida
Rubiales
Rubiaceae
Crucianella
Sp.

Etimoloji

Crucianella cins adı Latincede `haç` anlamına gelen crux kelimesinden türetilmiştir; crucianella kelimesi 'küçük haç' ifadesinin düzgün olmayan şekilde ifade edilmiş halidir.
sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Kaynaklar

Ulusal Tez Merkezi
Wikipedia
Wikispecies
Google Images
Encyclopedia of Life
GBIF Database
JSTOR Plant DB
Türkiye Bitkileri
Bizim Bitkiler
Tubives
Efloras
Plants For A Future
NCBI Plant DB
Plant Illustrations


Creative Commons Lisansı


.